DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Üniversite davasında 4 tahliye

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
reklam

Yalova’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında Yalova Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu’nun da bulunduğu 12’si tutuklu, 25 sanığın yargılandığı davada ara karar açıklandı. Yaklaşık 13 saat süren duruşmada 4 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nce Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde özel hazırlanan salonda görülen davanın ikinci duruşmasında, tutuklu ve tutuksuz yargılanan sanıklar hazır bulundu. Duruşmaya sanıkların yakınları ve avukatları da katıldı. Duruşmada örgütün ‘Yalova Üniversitesi imamı’ olduğu ileri sürülen Mehmet Güler, 2008 yılından bu yana cemaatle bir ilişkisinin bulunmadığını söyledi, üniversite imamı olduğu iddialarını redderek tahliyesini istedi.

Örgüt üyeliği iddialarını da reddettiğini belirten Güler, “15 Temmuz kanlı darbe girişimini de lanetliyorum. FETÖ ile üniversite yıllarında tanıştım. Örgüte ait dershanelerde 1998-2007 yılları arasında çalıştım. Rektör bana şirket üzerinden çalışmam için iş teklif etti. Özel kalemde görev yaptım ama hiç bir resmi evraka imza atmadım, toplantıda bulunmadım. Bu örgütle bağlantım olsaydı bir kadroya yerleştirilirdim. 2 kez sınavlara girmeme rağmen gerekli puanı almadım. Kimya bölümü mezunuyum. Öğretmenliğe de giremedim. O yüzden bu cemaatin dershanelerinde çalıştım” dedi.

Ses dinleme cihazı aramışlar
Güler, savunmasında 3’üncü çocuğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleriyle yaptığını ileri sürdü. 2008’den itibaren örgütle bağını kopardığını kaydeden Güler, eşinin ve kendisinin işten çıkarıldığını belirtti. Güler, FETÖ’den yargılanan iş adamı B.K. tarafından getirilen ses dinleme cihazı bulmaya yarayan aletle dönemin rektörünün ve yardımcılarının odalarının arandığını söyledi. Güler, “Bunu tutuklu eski rektör Prof. Dr. Niyazi Eruslu’nun bilgisiyle ve katılımıyla yaptık” diye konuştu.

Güler, il imamının kendisini örgütün toplantılarına çağırmasına rağmen katılmadığını kaydetti. Güler, “ByLock” programını kullanmadığını, “üniversite imamı” olduğu iddialarına ise anlam vermediğini kaydetti.

Şok iddiada bulundu
Güler, savunmasında tutuklu olarak yargılanan rektörün yerine vekâleten getirilen Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım’ın talebiyle Amerika’daki Fethullah Gülen ile görüşme girişiminde bulunulduğunu iddia etti.
Güler, ABD’ye gerçekleşen üniversite heyetinin ziyaretinde örgüt lideri Fethullah Gülen ile görüşme girişiminin dönemin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım’ın talebiyle yapılmak istendiğini söyledi. Güler, bunun için birisini aradığını ve müsait olamaması nedeniyle Fethullah Gülen ile görüşülmediğini kaydetti.

Eski Rektör Prof. Dr. Niyazi Eruslu da örgüt üyeliği iddialarını reddetti ve tahliyesini talep etti.

Saat 09.00’da başlayan duruşma 22.00’ye kadar sürdü. Duruşma sonunda mahkeme, ara kararı açıkladı. Uğur, tutuklu sanıklardan M. K., N. G., S. Ö., M. K.’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına hüküm kıldı. Heyet ayrıca Mehmet Güler ve Prof. Dr. Niyazi Eruslu’nun da aralarında bulunduğu diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırarak davayı ileri bir tarihe erteledi.

reklam