reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Türk boylarından Çiftlikköy çıkarması

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
reklam

Yalova Folklor Eğitim Merkezi’nin (YAFEM) bu yıl 20’inci kez düzenlediği Türk Boyları Kültür Şöleni kapsamında Çiftlikköy’de gerçekleştirilen gösteriler nefes kesti.

Mokamp’ta 10 ülkenin folklor ekiplerinin sahne aldığı gösterileri, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar ailesiyle birlikte izledi. AK Parti İlçe Başkanı Feridun Ünlü ve AK Parti İlçe Teşkilatı üyelerinin yanı sıra çok sayıda Çiftlikköylü de gösterileri ilgiyle seyretti. Başkan Silpagar, Türk Boylarını Çiftlikköy’de ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade ederek, “YAFEM Türk Dünyası Kültür Festivaline katılan 10 ülkeye ait folklor ekiplerinin Mokamp’ta sahnelediği gösterileri büyük bir keyifle izledik, Kırgızlardan, Kazaklara, Kosova’dan Balkarya’da Türk Dünyası ekipleriyle bir arada olmaktan mutluluk duyduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Doğudan batıya Türk Dünyası Kültürler Buluşması’na katılan Kosova, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, KKTC, Bosna Hersek, Kırım, Romanya, Kırgızistan, Kabardin Balkar ekipleri, renkli gösterileriyle gönülleri fethetti. Kosova ekibinin bağımsızlık temalı gösterisi de izleyenlerden tam not aldı.

Gösterileri izlerken yüreğinin yandığını dile getiren Başkan Silpagar, yaptığı konuşmada, “Sizin de içinizde bir yer cız etti mi? Demek ki bizim atalarımızın, Metehan’ın yaktığı ateş, hala Türkiye’de devam ediyor. O ateşin yaktığı fatihlerin çocukları değil mi? O Metehan’la yanan ışık, sonsuza kadar devam edecek. Ne mutlu o ışığı yakanlara. Biz Anadolu’da tamamladığımız halıyı dokumaya ata yurtta başladık. Şu anda buraya gelenlerin hepsi, o halının motifleridir. Bosna Herseği, Borçalısı, Çuvaş Türkü gelmedi mi? Biz Anadolu’da Boşnakla, Türkle, Zazayla, Çerkezle, Lazıyla, Arabıyla tamamlamadık mı o halıyı? O halıya, o motiflere benden bin kere selam olsun. Allah rızası için birbirimizi sevelim, sayalım. Eleştiriyle fitneyi fesadı, dedikoduyu birbirine karıştırmayalım. Bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte vatan olalım. Allah yar ve yardımcınız olsun” ifadelerini kullandı.

 

reklam