reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Tansu Çiller’in tarihi Yalova konuşması

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
reklam

7 Temmuz 1994… Yalova için tarihi bir gün… Dönemin başbakanı Tansu Çiller, Yalova’nın 77. il yapıldığını tarihi bir konuşmayla meydanda Yalovalılara açıklıyor.

1994 yılı Yalova için tarihi bir yıl oldu. Yıllarca İstanbul’a bağlı bir ilçe olan Yalova’da o yıl yapılan yerel seçimler aynı zamanda ilin de kaderini değiştirdi. Doğruyol Partisi adayı İbrahim Uzun’un kazandığı seçim, İşçi Partisi’nin oy pusulalarında partilerinin logosunun bulunmamasına yönelik itirazı üzerine iptal edildi.

Yeniden yapılması kararlaştırılan yerel seçim yarışı Yalova’nın işine yaradı. O güne kadar il olma özlemiyle yanıp tutuşan Yalova’da siyasi partiler tüm güçlerini ortaya koymaya başladı. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisi Refah Partisi’nin adayı Temel Coşkun’a destek için deneme adı altında İDO seferleri başlattı ve Yalova’da oy toplamaya çalıştı.

ANAP ve SHP de seçim için yoğun çaba harcarken iktidarda olan DYP’nin adayı İbrahim Uzun’un bambaşka bir kozu vardı. İl olmak için yoğun kampanyalar yapan Uzun, sonunda amacına ulaştı. 10 Temmuz’da yapılacak seçime yalnızca 3 gün kala Başbakan Tansu Çiller, Yalova’ya gelerek son kozunu oynadı.

Düzenlenen mitingde Yalovalılara seslenen Çiller’in 7. ayın, 7’sinde, Yalova’yı 77. il ilan ettiği konuşma, siyasi tarihin de unutulmazları arasına girdi. İşte o unutulmaz konuşma…

reklam