Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

SUBAŞI’NDA FESTİVAL COŞKUSU

0 218

Yalova Kivi Üreticileri Birliği ve Subaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Subaşı Kivi Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen festivalde bu yıl ilk kez koşu yarışması gibi etkinlikler düzenlenirken festival kapsamında kurulan stantları çevre bölgelerden binlerce kişi ziyaret etti

Türkiye’nin en önemli kivi üreticisi Subaşı’nda hasat döneminin başlangıcı düzenlenen festivalle kutlandı. Bu yıl 7. Kez düzenlenen Subaşı Kivi Festivali, sabah saatlerinde üreticilerin yaptığı traktör kortejiyle başladı.

Açılış Vali Erol’dan

Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen festivalin açılış kurdelesini Yalova Valisi Muammer Erol keserken festivale CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Taşköprü Belediye Başkanı İsmail Arslan, Tavşanlı Belediye Başkanı Mücahit Kaçar, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, birim amir ve müdürleriyle sektör temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivalin açılışının ardından Yalova Valisi Muammer Erol, kurulan stantları gezdi ve Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay’dan bilgi aldı.

35 Bin ton rekolte bekleniyor

Festivalin açılış konuşmasını Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı yaptı. Tunalı, bu yıl 35 bin ton rekolte beklediklerini belirterek “Bölgemizde 6 bin 500 dönümlük alanda kivi üretimi gerçekleştiriliyor. Yalova geneline bakıldığında ise 8 bin dönümlük alanda kivi bahçeleri bulunuyor. 750 çiftçi kivi yetiştiriciliği yapıyor. Bu yıl 35 bin ton kivi rekoltesi bekliyoruz. Ülke genelinde ise 60 bin ton kivi rekoltesi bekliyoruz. Türkiye’de yıllık 100 bin ton kivi tüketiliyor. Geri kalan 40 bin tonluk açık ise İran’dan geliyor. Bölgemizde 25 bin tonluk depolama kapasitesine sahibiz” dedi.

Kiviyi tanıtmak istiyoruz

Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay ise Subaşı kivisinin tanıtımı için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Canbay, “Bugün burada güzel bir atmosferde festival coşkusunu paylaşıyoruz. 4 mevsimi yaşama şansımızın olduğu gölgemizde kivi meyvesi ile bizi tanıştıran çiftçilerimizin nadide beldemize ve bölgemize kazandırdıkları katma değerin haklı gururu ile bu sene 7’nci Kivi Festivali’ni kutluyoruz. Bu sayede Yalova’da üretilen kivinin gerek yurt dışı ve gerekse yurt içinde tanıtılması adına bizde elimizden gelen tüm desteği vermiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

Çevrede de üretim yapılıyor

Yalova Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar da festivalde bir konuşma yaptı. Parıldar, “2019 yılında üretimin 30 bin tonu aşmasını bekliyoruz. Ayrıca Yalova’daki kivi üreticileri Yalova’daki arazi değerlerinin artması nedeniyle Çanakkale, Bursa Orhangazi, Balıkesir Gönen, illerinde kivi bahçeleri kurmaya başladılar. Bu nedenle Yalova kivi üreticileri marifetiyle Türkiye’de kivi üretiminin yaklaşık yüzde 60’ının burada yapıldığını ifade etmek gerekir” dedi.

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel de Subaşı bölgesi halkının tarım konusunda övgüyü hakettiğini kaydetti.

Festivale katılan, destek veren kişi ve kurumlara teşekkür plaketlerinin verildiği festivalde Subaşı Halk Dansları Topluluğu da gösteri yaptı. Çeşitli yörelerden halk oyunlarıyla görsel bir şölen sunan ekibin ardından Subaşı Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü tekvando öğrencileri kısa bir gösteri yaptı.


Festival kapsamında etkinlikler

Festivalda bu yıl ilk kez koşu yarışması da düzenlendi. Her yaştan 300’e yakın sporcunun katıldığı 10 kilometrelik koşunun sonunda dereceye girenler finiş çizgisinde alkışlarla karşılandı. Festival kapsamında düzenlenen satranç turnuvası ve en iyi kivi bahçesi yarışmasında dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından ödüller verildi.

Festival kapsamında çeşitli firmaları, sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının kurduğu stantları gün boyunca binlerce kişi ziyaret etti. Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, festivale katılan misafirlerle tek tek ilgilendi.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.