reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Sonunda yeni rektör atandı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Sonunda yeni rektör atandı
reklam

Yalova Üniversitesi rektörlüğüne son olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü olarak görev yapan Prof. Dr. Ali Erbaş atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir süredir vekaleten yürütülen Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ali Erbaş’ı atadı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 130’uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Ali Erbaş’ı atamışlardır.” ifadelerine yer verildi.

Yalova Üniversitesi’nde seçim heyecanı yaşanağı sırada 15 Temmuz darbe girişimi meydana gelmişti. Üniversite bünyesindeki FETÖ yapılanması soruşturması kapsamında Kurucu Rektör Niyazi Eruslu önce görevden alınmış, ardından da hakkında soruşturma başlatılarak tutuklanmıştı.

Eruslu’nun ardından Hüseyin Yıldırım vekaleten göreve başlamış ancak o da kısa bir süre sonra yerini Bilal Gökkır’a bırakmıştı. Gökkır da çok kısa bir süre görev yaptıktan sonra bu kez de Rafet Bozdoğan, rektör vekili olmuştu.

Uzun bir süre vekaleten yürütülen rektörlük makamına sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atama yapıldı.

İlahiyatçı ve 4 çocuk babası

Ali Erbaş, 1961 yılında Ordu’da doğdu. İlkokulu memleketinde bitirdi. 1980’de Sakarya İmam-Hatip Lisesi’nden, 1984’de ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

Fakülte yıllarında (1980-1983) İstanbul Vefa’daki İlim Yayma Yüksek Tahsil Talebe Yurdu’nda kaldı ve okul derslerinin haricinde çeşitli âlimlerden Arapça, tefsir, hadis ve kıraat alanlarında özel dersler okudu.

Aynı fakültede 1987’de Tefsir Anabilim Dalında “Kur’an’daki Tekrarlar” isimli teziyle Yüksek Lisansını, 1993’te ise Dinler Tarihi Anabilim Dalında “İlâhî Dinlerde Melek İnancı” isimli teziyle doktorasını tamamladı.

1988-1990 yılları arasında İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde Master ve Doktora öğrencileri için açılan ihtisas kursuna devam etti.

1993 yılında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent olarak atandı. 1994 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Paris’te Centre George Pompidou ve Sorbonne Üniversitesi kütüphanelerinde Dinler Tarihi ve Din Bilimleri alanında araştırmalar yaptı. Daha sonra 1996-1997 öğretim yılının başından itibaren bir yıl boyunca Strasbourg Beşerî Bilimler Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak alanıyla ilgili araştırmalar yaptı. 1997-1998 öğretim yılı başında yurda döndü ve Kasım 1998’de Doçent, Ocak 2004’de Profesör oldu.

1993-2006 yılları arasında Dinler Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı ve yine aynı tarihler arasında Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanlığı yaptı.

1997-2002 yılları arasında 5 yıl Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan yardımcılığı, 2006-2011 yılları arasında iki dönem aynı fakültenin Dekanlığını yürüttü. 2003-2011 yılları arasında Sakarya Üniversitesi’nde Senato Üyesi, 2006-2011 yılları arasında ise aynı üniversitede Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne atanan ve 12 kitabı, çok sayıda makalesi ve yurt içinde ve yurt dışında sunduğu pek çok sempozyum bildirisi ve konferansı bulunan Prof.Dr. Ali Erbaş evli ve 4 çocuk babasıdır.

reklam