Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Şener’den Baştürk tepkisi

0 22

Memleket Partisi Yalova İl Başkanı Ertan Şener : “Uluslararası Özgürlük Ödülü sahibi, işçi önderi ve eski Milletvekili Abdullah Baştürk Parkı’nın isminin değiştirilmek istenmesiyle ilgili Yalova’ya, kentin kültürüne, tarihine ihanettir. dedi.

Şener açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Yaklaşık 30 yıldır Fevzi Çakmak Mahallemizdeki bir parkta adı yaşatılan DİSK eski Genel Başkanı ve 1969, 1973 ve 1987 yıllarında İstanbul 3. Bölgeden tam 3 kez TBMM’ne girerek Yalova’yı temsil eden Abdullah Baştürk’ün isminin parktan kaldırılmak için Yalova Belediye Meclisi’nin gündemine alındığı yönündeki haberleri üzüntüyle takip ediyoruz.

1929 yılında Güneyköy’de doğan Yalova’nın yetiştirdiği önemli isimlerden biri olarak tarihteki yerini alan Abdullah Baştürk’ün ismi 1991 yılında vefatının ardından parka verilerek yaşatılmıştı. O gün parka Abdullah Baştürk’ün ismi Yalova halkının talebiyle Belediye Meclisi’nden oy birliği ile verilmişti. Yalova halkına sormuşlar mı böyle bir değişikliği istiyorlar mı? Soramazlar; çünkü alacakları yanıtı kendileri de biliyorlar.

Abdullah Baştürk Parkı’nın isminin değiştirilmek istenmesi en hafif tabiri ile Yalova’ya, kentin kültürüne, tarihine, toplumsal hafızasına ihanettir. Bu düşünceden çok geç olmadan vazgeçilmelidir. Abdullah Baştürk isminden kim neden rahatsız oldu bilemiyoruz ama Baştürk, Yalova’nın sembol isimlerinden biridir ve onun ismini unutturmaya, parktan kaldırmaya güçleri yetmeyecektir.

İsimlerle, tabelalarla, toplumun hassas sinir uçlarıyla uğraşacaklarına Yalova’ya yeni parklar yeni yeşil alanları oluşturmaya uğraşsınlar.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.