Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Salman: Sadece ben görevden uzaklaştırıldım

0 49

Belediyede yaşanan usulsüzlük ve yolsuzluk olayı sonrasında görevinden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Anka Haber Ajansı’na konuştu. Salman, 7 yerde benzer olayların yaşandığına dikkat çekerek “Benden başka görevden uzaklaştırılan bir tane belediye başkanı yok. Çünkü ben CHP’liyim” dedi.

Anka Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, siyasi nedenlerle görevden uzaklaştırıldığını söyledi. Kendisinin yolsuzluğu ortaya çıkartan kişi olduğuna dikkat çeken Salman, “Kanun gereği Belediye Meclisi’nden bir denetim komisyonu her yıl seçiliyor. Toplam 5 kişi seçiliyor. 3’ü AKP’den ikisi de bizim partiden. Onlar her sene 45 gün denetim yapıyor. Artı iç denetçiler var. Onların sözlü ve yazılı talimatları var. Geldiğimiz nokta itibariyle çok önemli iki nokta var aslında. Bu yolsuzluk ilk ortaya çıktığında rakam azdı ben daha o zaman bildirdim. Rakamın ben daha ne olduğunu bilmiyorum. Bildirdim. Bugün gelinen nokta itibarıyla bilinen yolsuzluğun başlangıcı 2010’a kadar uzanıyor. Bakın ben 2014 Haziran’ında koltuğa oturuyorum Belediye Başkanı olarak yolsuzluğun başlangıcı 2010, 2011, 2012, 2013 var. Belki bakıldığında 2009, 2008 de çıkacak. Yani 10 yıllık bir yolsuzluğu ortaya çıkartan adam benim. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da bir grup toplantısında ifade etti. ‘Suçu suçluyu bulun’ dedi. ‘Tarihte bir ilk’ dedi. ‘Tarihe geçti Vefa Salman’ dedi. ‘Suçlu durumuna düşürüldü’ dedi. Evet sebebinde belediye meclisinde azınlık olmamız var. Ben yüzde yüz ona da katılıyorum” dedi.

7 yerde aynı zimmet olayı oldu

Kendisinin görevden alınmasının ardından Türkiye genelinde 7 ayrı belediyede zimmet tespit edildiğini hatırlatan Vefa Salman, şunları söyledi:

“Biga Gümüşçay’da başladı en son Hatay Dörtyol’da ondan önce de Samsun’da oldu. Samsun’da mali hizmetler müdürünün evinden neredeyse hazine çıktı. Benden başka görevden uzaklaştırılan bir tane belediye başkanı yok. Çünkü ben CHP’liyim. Diğerlerinin hiçbiri CHP’li değil. İşin en ince iki noktası burası. 6 tane idare mahkeme davası açtım, davaları devam ediyor. Bir buçuk yıla yaklaştı buradaki dava daha neticelenmedi ve benimle ilgili Vefa Salman ile ilgili bütün müştekiler, sanıklar, tanıklar hepsi konuştu. Hiçbiri benim adımı bir şekilde geçirmedi. Dolayısıyla benim suçsuzluğum zaten sabit”

Yalova halkına haksızlık yapıldı

Haksızlığın kendisine değil Yalova halkına yapıldığını kaydeden Başkan Salman, “Bana yapılan sadece siyasi bir baskı deyin, dayatma deyin adaletsizlik deyin, hukuksuzluk deyin ama önemlisi haksızlık. Bu haksızlık Vefa Salman’a yapılmadı Yalova halkına yapıldı. Yalova halkı iki seçimde üç defa beni belediye başkanı görmek istediği için seçti. Bu seçimde de seçti getirdi. Ama ne oldu bir nevi darbe oldu. Darbeyle kullanmak zorundayım ve Vefa Salman’ın elindeki Yalova halkının tercihi gasp edildi. Şu anda orada emaneten, idareten biri oturtuldu ve devam ediyor. Ama ben adaletin kesinlikle ve kesinlikle tecelli edeceğine de inancım tam. Hele hele Allah’ın adaletine her zaman inandım her zaman inanmaya da devam edeceğim Allah’ın adaleti tecelli edecek” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.