Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Salman, Halk TV’de konuştu

0 35

Görevinden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Halk TV canlı yayınına katıldı. Salman, burada kendisinden daha çok Yalova halkına haksızlık yapıldığını söyledi.

Halk Tv’de yayınlanan Haber Masası programına canlı bağlanan Vefa Salman’ın ‘adalet’ yazılı tişört giymesi dikkatlerden kaçmadı. Can Coşkun’un sorularını yanıtlayan Başkan Salman,  suçluyu kendilerinin ihbar ettiğini hatırlattı.

Belediyede yaşanan yolsuzluk olayını ayrıntılarıyla anlatan Başkan Salman, “İlk seçildiğim 2014’teki 30 Mart seçiminden sonra hemen belediye teftiş edilsin diye yazı yazdım. Seçim iptal edildi. Bir daha yazdım. Cevap gelmeyince gelip gelin denetleyin dediğim 3 tane yazım var. Onun dışında belediyede çalışan iç denetçileri sözlü ve yazılı lütfen denetleyin idari ve mali açıdan diyen benim. Kanun gereği her seferinde toplanan denetim komisyonu var. Mecliste azınlıkta olmamızdan dolayı orada Adalet Kalkınma Partili üyeler beş kişiden üç kişi, onlar aynı şekilde onlar tarafından denetleniyor. Artı altı ayda bir düzenli sayıştay müfettişleri de denetliyor. Ve mülkiye müfettişleri de zaman zaman denetliyor. Onların ortaya çıkaramadığı, belki suç çok profesyonelce yapılmış bulamamış olabilirler. Ben o anlamda da kimseyi suçlamak derdine değilim. Öyle bir niyetim de yok. Ancak böyle bir suçu ortaya ben çıkartıyorum, benim ekibim çıkartıyor ancak ne hikmetse 400 gün geçti hala daha görevime iade edilmedim. Burada Yalova halkının Yalova seçmeninin iradesi bir anlamda gasp ediliyor. Tercihine pranga vuruluyor” dedi.

Bir tek ben görevden uzaklaştırıldım

Türkiye’de 7 yerde benzeri olayların yaşandığını ancak sadece kendisinin görevden alındığını kaydeden Başkan Salman, “En büyüğü Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde oldu. Mali hizmetler müdürünün evinden deyim yerindeyse hazine çıktı. Euro çıktı, dolar çıktı, tapu çıktı, türk lirası çıktı ve en son hafızam yanıltmıyorsa 10 gün önce Hatay’ın Dörtyol ilçesinde çıktı. Hiç bir Belediye Başkanı görevden uzaklaştırılmadı. Bildiğim kadarıyla hiç bir Belediye Başkanı ifadeye de gitmedi. Türkiye’de bir tek günah keçisi ben miyim? Bunu zaten Genel Başkanımız Sayın İçişleri Bakanımıza ifade etmiş. Samsun Belediye Başkanını görevden alın demiyorum ama bu bir haksızlık adaletsizlik demiş. Ya benim Belediye Başkanımı göreve iade edin ya da Samsun Büyükşehir Belediye Başkanını da görevden uzaklaştırın demiş. Ve şimdi gelinen nokta itibariyle şunu açık ve net söylemek istiyorum Burada iki sebep olduğunu düşünüyorum ben 1. Cumhuriyet Halk Partili olmak ki Cumhuriyet Halk Partili olmak suç mu? Biz bu ülkenin vatandaşı, biz bu ülkenin insanı değil miyiz? Bu topraklarda doğmadık mı? İnsan ayrımı yapmak en hassas olduğum konudur ama biz müslüman değil miyiz? Bunu gerçekten sormak istiyorum. Bunu çok merak ediyorum. 2. Konu da bana göre iki dönemden beri Yalova Belediye Meclisi’nde Cumhuriyet Halk Partilerin azınlıkta olması sebep. Sadece bir tane. Neresi Yalova Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı uzaklaştırılmış. Soruşturmaların veya açılan davaların hepsi de zimmet ile ilgili” diye konuştu.

Yargıda son durum

Salman, yargının geldiği nokta hakkındaki soruya da şöyle yanıt verdi:

“Ben İçişleri Bakanıyla görüşmedim ancak ciddi bir detay daha var onun da altını çiziyim. Biz ilk ortaya çıkardığımızda 23 belge vardı. 1 buçuk milyon dolayındaydı yolsuzluk sadece. Bizim görev yaptığımız sürede bizim ortaya çıkardığımız bir noktaydı. Bugün yine gelinen noktada zimmet yolsuzluğunun başladığı yıl 2010’a kadar gitti. Belki 2009’dan geriye bakılsa o yıllarda da aynı şekilde bu suçun başlangıcı ortaya çıkartılacak. Haziran 2014te koltuğa oturan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ama şu an bilindiği kadarıyla suçun başladığı tarih 2010 yılı. Yani bir anlamda biz 10 yıllık bir suçu ortaya çıkarmış olduk. Burada Ağır Ceza Mahkemesinde görülen bir dava var. 3 duruşma görüldü 4. duruşmaya gidilecek. Zaten benim duruşmaya katılmama da gerek olmadığını hakim dile getirdi. Ben son duruşmaya iştirak etmedim. Haziranın başında 4. duruşma yapılacak. Müştekiler dinlendi. Tanıklar dinlendi, sanıklar dinlendi. En ufak bizimle ilgili bir sıkıntı olmadığını hepsi ifade etti, dile getirdi. Artı olarak bir de uzaklaştırılma ve kanun gereği de her iki ayda bir İçişleri Bakanlığının gözden geçirerek, uzaklaştırmamı uzattığı 5 onunla beraber yanılmıyorsam 6 tane Yalova’nın bağlı olduğu Bursa İdari Mahkemesi’ne dava açtım. İki duruşma yapıldı ki bunlara da normalde idare mahkemeleri duruşmada olmuyor biz duruşma talebinde bulunmuştuk. Avukatımla beraber ikisine de katıldık. Birincisi İç İşleri Bakanlığı’nda sorumluluğun olduğu 5393 sayılı Belediye hüküm kesinleşinceye kadar uzatılabileceği hükmünde bir karar vermiş. İstanbul’da İstinaf Mahkemesi’ne gittik. İkinci duruşma 27 Ocak’ta görüldü henüz kararı açıklanmadı onu bekliyoruz”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.