Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Salman: Bana plaket vermeleri gerekiyor

Görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Bizim TV’de Lale Ozan Arslan’ın sorularını yanıtlandırdı. Salman, görevden uzaklaştırılması ve dava süreciyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaparken mevcut belediye yönetimini de pandemi dönemindeki icraatları nedeniyle eleştirdi.

Bizim TV’de Lale Ozan Arslan’ın sorularını yanıtlandıran Belediye Başkanı Vefa Salman, ilk olarak görevden uzaklaştırılması ve belediyedeki zimmet soruşturmasıyla ilgili konuştu. Salman, 2014 yılında koltuğu oturduktan sonra ilgili kurumlardan 4 kez denetleme istediğini belirterek “Belediyede iç denetçiler var. Onlardan da ara sıra belediyenin hesaplarını denetlemelerini rica ettim. Belediyenin denetim komisyonunda Ak Parti çoğunlukta. Her yıl denetlenir. Hiç bir şey bulamadılar. Ayrıca Sayıştay tarafından 6 ayda bir denetlendik. Hatta Sayıştay denetçileri öyle detaylı baktılar ki 30 yıllık belediye müdürlerimiz bile şaşırdı. Veteriner İşleri Müdürlüğümüzde plastik enjektör, pamuk sayımız fazla çıktı. Onu bile tespit ettiler” dedi.

Plaket vermeleri gerekirken

Yapılan incelemelerde zimmet yolsuzluğunun 2010 yılında başladığının tespit edildiğini ifade eden Salman, şöyle devam etti:

“10 yıllık bir zimmet olayını ortaya çıkan bir belediye başkanı Vefa Salman. Ben plaketle ödüllendirilmem gerekirken ağır cezaya yargılanmaya gönderildim. 14 ay oldu. Benden önceki dönem bilinmesine rağmen benden önceki belediye başkanıyla ilgili hiç bir işlem yapılmadı. Ona soruşturma izni istenmiş, bana soruşturma izni istenmeden görevden uzaklaştırıyorsunuz. Ben hala seçilmiş belediye başkanıyım. Mahkemeye de ifade ettim. Ciddi bir haksızlık var. Bu haksızlık bana değil Yalova halkına yapılıyor”

İhaleleri durdurunca ortaya çıktı

Kendisinin CHP’li olması ve mecliste azınlıkta bulunmaları nedeniyle bu uygulamanın yapıldığını iddia eden Başkan Salman, benzer olayların yaşandığı belediyelerde başkanların ifadeye bile çağrılmadığını hatırlattı. Salman, olayın ortaya çıkmasıyla ilgili de “Bu olayın ortaya çıkartılmasındaki talimat benim tarafımdan verildi. Ben ekonomik durumdan dolayı ihaleleri durdurma kararı aldım. Tüm bürokratlarımı toplayıp ‘Kemer sıkma politikası uyguluyoruz’ dedim. ‘Acil durumlar hariç ihale yapmıyoruz’ diye karar aldım. Kendi aracımı kullandım. Bir tane cep telefonu faturamı belediyeye ödettirmedim. İhaleleri durdurma kararım bu olayın çıkmasına sebeptir” diye konuştu.

Hata üzerine hata yapıldı

Vefa Salman, kendisinin haksızlığa uğradığını, Türk halkının mağdurun yanında olduğunu kaydetti. Mevcut belediye yönetimini de eleştiren Salman, “Başarılılar mı derseniz? Yalova’da belediye var mı yok mu belli değil! Belediye, horozu çok olan bir idare şekline dönüştü. Pandemi üzerine bindi. Hata üzerine hata yapıldı. Yalova’nın pandemide geldiği nokta içler acısı. Ben daha görev yapan bu arkadaşlardan bir tane cümle duymadım. Vatandaşa bir çağrı duymadım. Bu başkanın birincil görevi. Yalova, kontrolü kolay bir kent. Ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Her uygulamada burası pilottur. Bir çok insanımızı kaybediyoruz” dedi.

Salman, idari mahkemeye 6 dava açtığını ve dava süreçlerini kitaplaştırmayı düşündüğünü de ifade etti.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.