AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Sağlık Müdürü Kaşıkcı’dan mesaj!

14 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Yalova Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı Böbrek hastalığının erken teşhisle sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulunan Yalova Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, “Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır” dedi.

Kaşıkcı açıklamasını şu şekilde sürdürdü, “Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır.  Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır. Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır”

’14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum’

Halka hizmet hakka hizmettir inancıyla, Bir canı kurtarmayı, bütün insanlığı kurtarmakla eşdeğer sayan anlayışın sahipleri olarak , gece gündüz demeden insanı yaşatmayı, acısını azaltmayı ve daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen; bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.