Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Rektör Cebeci, Teknopark çalışmalarını anlattı

0 11

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu’yu ve Yalova Eğitime Destek Platformu İl Koordinatörü Halil İbrahim Büyükgümüş’ü ziyaret etti.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova Kent Konseyi yönetimini ziyaret ederek, hayata geçirmek istedikleri önemli projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu ve yeni projeleri için yatırımcılar beklediklerini ifade etti.

Yalova Kent Konseyi Başkan İsmail Mutlu, Genel Sekreteri Erkan Çetintaş ile Yürütme Kurulu Üyeleri; Prof. Dr. Mustafa Öksüz (Yalova Üniversitesi), Selim Karahan (Yalova İl Özel İdaresi), Ayhan Polat (Yalova Gazeteciler Cemiyeti), Ergüder Falay (TEMA Yalova İl Temsilciliği), İdris Durmuş (MAG-DER) ve Mustafa Kandemir’in (Yalova Muhtarlar Derneği) temsilen hazır bulundukları ziyarette, Cebeci, gerçekleştirmek istedikleri projelerin Yalova için önemine dikkat çekti ve projelere sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

Göreve geldiği 2018 yılından bu yana Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi ve TEKNOPARK (Teknoloji Geliştirme Bölgesi) kurulmasında göstermiş oldukları gayretlere değinen Rektör Cebeci, diğer önemli projelerinin de hayata geçmesi noktasındaki çabalarını ifade ederek projeler hakkında Kent Konseyi Yürütme Kuruluna önemli açıklamalarda bulundu.

Rektör Cebeci, ‘’Termalde, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi için uygun şartları oluşturduk’’.

Öncelikle Rektör Cebeci ‘’Yalova Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Projesi” hakkında bilgi verdi. Termal ilçesinde, 1999 Marmara Depreminin ardından Japon Kızılhaç’ı tarafından inşa edilerek hibe edilen ve Yalova Üniversitesine devri gerçekleştirilen yapının, amacına uygun olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hâline getirilmesi ve Uluslararası Sağlık Turizmine kazandırılması için girişimlerde bulunduklarını ifade etti. Projenin, Sağlık Turizminde Yalova’ya gelir getirecek ve mevcut termal turizmine katma değer yaratacak bir girişim olduğuna vurgu yaptı.

Rektör Cebeci, “Eski 70 dönüm Etibank Tesis alanının, Cumhurbaşkanı tarafından bize tahsisi yapıldı”.

Rektör Cebeci çok arzuladıkları bir diğer projenin ise Çiftlikköy’de bulunan Üniversiteye devredilen eski Etibank arazisi üzerinde oluşturmak istedikleri Uluslararası Kongre ve Türk -İslam Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi olduğunu belirtti.

Türk-İslam Dünyası ve çalışmalarına ev sahipliği yapacak, içerisinde konaklama, AVM, sergi salonu ve fuar alanlarının yer alacağı bu projenin Yalova’mıza kazandırılmasını arzuladıklarını ifade etti. Arazinin, Yalova’nın üç büyük şehre yakınlığı, deniz ve karayolu ulaşım noktasında bulunuyor olması, düşünülen bu projeyi cazip hale getirmekte olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, gerek projenin inşası, gerekse hayata geçmesi sonrası Yalova istihdamına büyük katkı sağlayacağı üzerinde durdu.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, daha sonra Eğitime Destek Platformu Yalova İl koordinatörlüğüne ziyaretlerde bulundu. Ziyaretleri esnasında Yalova Eğitime Destek Platformu il koordinatörü Halil İbrahim Büyükgümüş ve Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Toplantıda, Üniversitenin gelişim sürecinden ve yeni kurulacak Tıp Fakültesi ve Teknopark’ın kuruluş aşamalarında alınan yoldan bahsedildi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.