Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

Ramazanda kalp sağlığı!

0 242

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Hem kalp hastası olup hem de oruç tutulabilir mi? Acıbadem Kocaeli Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Niyazi Tuğrul Norgaz, oruç tutmak isteyen kalp veya yüksek tansiyon hastalarının Ramazan’da nasıl hareket etmesi gerektiği hakkında bilgiler paylaştı.

Prof. Dr. Niyazi Tuğrul Norgaz, her hastanın durumunun farklı olduğunu belirterek hastanın oruç tutma arzusuna ve hastalığının durumuna göre değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yapılan araştırmaların Ramazan ayında, kalp damar hastalıklarında diğer aylardan farklı olarak bir artışın olmadığını söyleyen Prof. Dr. Norgaz, oruç fizyolojisi ile ilgili güncel çalışmalarla ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “Japon Profesör Yoshinori Ohsumi’nin kendisine Nobel getiren çalışması, uzun süreli açlığa maruz bırakılan hücrelerin “otofaji” denilen mekanizmayı çalıştırıp hücrelerdeki hasarlı protein ve organelleri yediğini gösteriyor. Dr. Turin ve ekibinin ise oruç ile inme, kalp krizi ve kalp yetmezliğini ilişkisini araştıran 15 büyük çalışmanın sonuçlarını topluca incelemesi, kalp-damar rahatsızlıklarının sıklığının Ramazan ayında ve Ramazan dışı dönemde farklı olmadığını gösteriyor.”

Bu tavsiyelere kulak verin

Prof. Dr. Niyazi Tuğrul Norgaz, Ramazan’da oruç tutmak isteyen kalp damar ve tansiyon hastalarına şu tavsiyelerde bulunuyor:

- Reklam -

Oruç tutmak istiyorsanız mutlaka önce bir kalp muayenesinden geçerek doktorunuzdan görüş alın…

İleri evre kalp yetersizliği veya kontrol edilemeyen yüksek tansiyonu olan, ilaçlara ve bypass, stent gibi uygulamalara rağmen devam eden ciddi yakınmaları bulunan koroner hastaları; kalp krizinin, bypass ameliyatının veya stent uygulamasının nekahat döneminde olan hastalar ve kişisel tecrübesi ile oruç tuttuğunda hastalık bulgularının arttığını görenler oruç tutmamalı.

Bunların dışında, tedavi altında rahat olan, damar tıkanıklıkları başarılı stent veya by-pass uygulamasıyla açılmış koroner hastaları, tansiyonları iyi giden tansiyon hastaları ve şikayeti olmayan hafif-orta derece kalp yetmezliği hastaları oruç tutarken hastalanmıyorsa oruç tutabilir.

Şüpheli durumlarda ve ilaç dozlarının oruca göre ayarlanması için doktorunuza danışın.

Eşlik eden şeker hastalığı veya böbrek yetmezliği varsa ayrıca iç hastalıkları uzmanından da görüş alın.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.