Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Pandemide bir başka dert: Ehliyet almak!

0 22

Pandemi ile birlikte gelen ‘yeni normaller’ hayatın her alanına etki ediyor. Ehliyet almayı bekleyenler de bu etki alanının içinde. Sürücü kurslarında direksiyon sınavları iptal oldu, vatandaşlar beklemeye geçti. Eğitimlerin devam edip sınavların ertelenmesi ehliyet konusunda bir yığılmaya neden oldu.

Sürücü kursları ilk kısıtlamaların ardından 1 Haziran’dan itibaren tam olarak faaliyete geçti. Ancak salgın nedeniyle vatandaşlar toplu taşıma kullanmamak için araba ve ehliyet almaya hücum etti. Zaten 2 buçuk ay kapalı kalan sürücü kursları talebi karşılamada sıkıntı yaşıyor.

EHLİYET NASIL ALINIYOR?

Bir adayın ehliyetini alabilmesi için önce teorik derslerini alıp arından teorik sınava girmesi gerekiyor. Teorik sınavda başarılı olan adaylar, uygulamalı derslerini aldıktan sonra direksiyon sınavına alınıyor. Her iki sınavdan da başarılı olan öğrenciler ehliyetlerini almaya hak kazanıyor.

ÇELİŞKİLİ UYGULAMALAR

Aralık ayının ortalarında yapılması planlanan direksiyon sınavları pandemi nedeniyle iptal edildi. Bu süreçte öğrencilerin alması gereken teorik derslerde de uzaktan eğitime geçildi. Fakat birçok sürücü kursunun bu uzaktan eğitimleri verecek teknik altyapısı bulunmuyor. Bununla beraber teorik sınavların devam etmesi ayrı bir soru işareti. Diğer yandan direksiyon sınavları kısıtlama kapsamında iptal edilirken, direksiyon derslerinin verilmesine ise devam ediliyor.

“ÇELİŞKİNİN DÜZELMESİ GEREKİYOR”

Kısıtlamalar kapsamında teorik dersler uzaktan işlenirken, sınavlar yine okulların ek hizmet binalarında yapılıyor. Diğer taraftansa bir çelişki de mevcut: Direksiyon dersleri devam ediyor ama direksiyon sınavları yapılamıyor. Kurs müdürü Cemre Tokgöz yaşadıkları sıkıntıyı şu şekilde anlatıyor: “Vatandaşlar şu şartlar altında direksiyon sınavlarına giremedikleri için ehliyetlerini alamıyorlar. Ehliyetlerini almak isteyen kursiyerlerimizin birçoğu iş gereği ehliyetlerini almak zorundalar. Bu süreçte hem kursiyerlerimiz mağdur oluyorlar hem de biz sürücü kursları olarak yığılmadan dolayı ciddi problemler yaşıyoruz. Hali hazırda teorik sınavlar devam ediyor.

Bir öğrencinin yazılı sınavdan sonra 16 derslik direksiyon eğitimi başlamak zorunda. Direksiyon sınavlarının ne zaman başlayacağını bilmediğimiz için öğrencilerin 12 saatlik dersini verip son dört saatini sınavdan önceki günlerde vermeyi planlıyoruz. Öğrenciler bilgileri taze bir şekilde sınavlarına girsin istiyoruz. Zaten şu anki direksiyon sınavı yasağından dolayı ciddi bir gecikmeyle karşı karşıyalar. Buradaki çelişkinin bir şekilde çözülmesi gerekiyor.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.