reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Özel: Kentsel dönüşüm komisyonu kurulsun

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Özel: Kentsel dönüşüm komisyonu kurulsun
reklam

CHP Yalova İl Başkanı Özcan Özel, 17 Ağustos 99 Marmara depreminin 18. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, deprem kuşağında yaşayan ülkemizde hala deprem üzerine ciddi çalışmalarda bulunulmadığına işaret etti.

Açıklamasında hayatını kaybedenlere rahmet dileyen İl Başkanı Özcan Özel, “Ülke olarak yaşadığımız büyük acının üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen Türkiye hâlâ depreme hazırlıklı değil” dedi. Özel, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“6.5 milyon konut ise deprem açısından riskli bina statüsünde bulunuyor. Türkiye topraklarının yüzde 92’si ve nüfus yoğunluğunun yüzde 95’i deprem kuşağında yer almaktadır. Son dönemde Çanakkale ve Adıyaman’dan sonra Bodrum’da peş peşe meydana gelen depremlerin, riskli bir coğrafyada bulunduğumuz gerçeğini topluma bir kez daha hatırlatmaktadır. Klişe söz olacak ama deprem değil bina öldürür gerçeğini de unutmamalıyız. Kentsel Dönüşüm sürecini aynı zamanda bir fırsat olarak da görmeliyiz. Dolayısıyla bu fırsatın tüm paydaşlar tarafından doğru değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz”

Özel, açıklamasında geçtiğimiz günlerde AKP İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak’ın kentsel dönüşümde Yalova Belediyesi’ni beceriksizlikle suçlamasını da talihsizlik olarak niteledi. Özel, “Kendilerinin TOKİ ile temasa geçtiklerini ve yaptıracaklarını belirtmiş. İnsanlar bazen araştırma gereğini duymazlar. Ama yaptırırlarsa tabi ki memnun oluruz. Oysaki Sayın Öztabak bilmiyor olabilir diyemiyorum, mesleği gereği çok iyi biliyor ki, halkımızdan yıllarca toplanan bazı vergilerin kentsel dönüşümde kullanılacağı yolunda idi. 1999’da geçici vergi olarak hayatımıza giren deprem vergisini 18 yıldır ödüyoruz. Yıl sonunda vatandaşın ödediği Özel İletişim Vergisi 63 milyar lirayı bulacak. Katrilyon lira eski parayla. deprem sonrası, cep telefonundan bankacılık işlemleri ve vergi beyannamelerine, Milli Piyango biletleri, gümrük ve pasaport işlemlerine kadar birçok hizmete “Deprem vergisi” geldi. Deprem için alınan Özel İletişim Vergisi de, her yıl katlanarak artıyor. Özel İletişim Vergisi olarak bu yılın ilk yarısında 1.8 milyar lira toplandı, yıl sonu hedefi ise. 4.7 milyar lirayı bulacak. Sanırım bu rakamlardan haberi vardır Sn. Öztabak’ın. Hatta halkın faturalarından tahsil edilen bu vergilerin saklanmaya çalışıldığını da gördü bu millet. Bu açıklamalarla halkın vergilerinin yerinde kullanılmadığınıanlıyoruz. Zamanın Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, 2011 yılında yaşanan Van depreminin ardından toplanan vergilerin sağlık, eğitim, duble yollar için harcandığını söylemesi ise gündeme oturmuştu. Bu bir lütuf değil zorunluluktur. Halkın parasıdır. Belediyelerin de yapımı yüklenme gibi bir zorunluluğu da yoktur. 18 yıl doluyor ve bu iktidar tarafından ne kadarlık kentsel dönüşüm gerçekleştirildiğini bilen var mı? O yapacak bu yapacak, yapmadı, yapamadı tartışmalarını bir kenara koyma zamanıdır. Yalova da kentsel dönüşüm komisyonu kurulmalıdır. Ve herkes siyasi olsun, Yerel Yönetimler olsun, STK’lar olsun, Özel İdare olsun, Valilik olsun herkes Yalova’da elini taşın altına sokmalıdır. Artık yeni acılar yeni felaketler yaşanmasın” dedi.

 

reklam