Müzeyyen’in Sofrası, Yalova’da butik bir mekandır. Babaannemiz Müzeyyen Hanım’ın 100.yıl anısına açtığımız ve konsepti, sunumu, içeriği ile Müzeyyen Hanım’ı yansıtan bir yerdir. Müzeyyen Hanım’ın, biz torunları tarafından işletilen restoranımıza girdiğinizde kendinizi Müzeyyen Hanım’ım evinde misafirmiş gibi hissederseniz. Aynı zamanda yemeklerin lezzeti ve çalışanların sıcaklığı ile farklı bir deneyim yaşarsınız. Yemeklerimiz ve menümüz ise her gün değişiklik göstermektedir.
Bu mekana adını veren Müzeyyen Gültekin 14 Temmuz 1914’de Yunanistan’da Selanik’e yakın Florina Kasabasında doğdu. İlk ve orta tahsilini ailesiyle gittikleri Antalya’da tamamladı. Kız Enstitüsünden çok iyi dereceyle mezun oldu. Daha sonra Ankara Kız Ertik Öğretmen Okulu’nu ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsünü bitirdi. Avukat olan eşiyle öğretmen olarak atandığı Adana’da tanışıp evlendi. 5 çocuk yetiştirdi. Adana’da biçki- dikiş öğretmenliği ve terzilik yaptı. Çevresine enerjsiyle ışık saçan, bilgi yayan, kurduğu görkemli sofralarda güzel yemekleriyle konuklarını ağırlayan Müzeyyen Gültekin zaman içinde Adana’da çok sevildi. Rastlantı bu ya, mimar oğlu İsmail Hakkı Gültekin Adana Kız Enstitüsü Öğretmeni bir öğretmenle-Gülseren Gültekin- evlendi. Oğulları Görkem Gültekin (yani ben) Adana’da babaannemin evinde dünyaya geldim. Şimdi Onun anılarını” Müzeyyen’in Sofrası”nda yaşatmak istiyoruz. Kuşaktan kuşağa bereket, lezzet, damak tadı aktarılsın diyerek… Babaannem Müzeyyen Gültekin 8 Aralık 2008 yılında Mersin’de kızının evinde vefat etti. Rahmetle, saygıyla ve özlemle anıyoruz.
Rüstempaşa Mh. İstem Acar Cd. Yesari Asım Sk. No:1-A Yalova
0226 812 06 65
info@muzeyyeninsofrasi.com