Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

Müzeye ilgi giderek artıyor!

0 154

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu, tarihsel ve kültürel değerlerine dikkat çekmek, çalışmalarını akademik hale getirmek ve göç edilen bölgeler ile ortaklaşa sempozyumlar ve çalışmalar düzenlemek için planlamalar yapmaya devam ediyor.

- Reklam -

Bu hususta Subaşı Sözlü Tarih çalışma gurubu yöneticisi Zeki Gürsu ve ekibinin ciddi ve yoğun çalışmaları ile Yalova Göç Müzesi misafirlerine kapılarını açtı. Subaşı Sözlü Tarih Grubu’nun katkıları ile göç ile başlayan, yolculukta yaşananlar köyün kuruluşu, tarım ve iş alanlarındaki gelişmeler, göç sırasında getirilen her türlü etnografik malzemeler, tarım aletleri, mutfak araç gereçleri, yörenin sosyal kültürünü yansıtan, gelenek görenekler ile ilgili materyallerin özenle derlenip hazırlanması ile müze oluşturuldu.

Subaşı Beldesi sakinleri geçmiş değerlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için ellerinde kalan son materyalleri sergileme düşüncesi ile Erdemir Fidan adına onarımı yapılan Subaşı İlkokulu Göç Müzesi’ni kurdular. Müzeye olan ilgiyi daha da arttırmak ve projeyi daha geniş kapsamlı bir hale getirmek için çabalar gösteren Sözlü Tarih Çalışma Grubu ekibi, Yalova Göç Müzesi’nde de emeklerini sergiledi.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.