Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Muharrem İnce kimdir?

0 32

Türk öğretmen ve siyasetçi. 2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Cumhurbaşkanı adayı yapılmıştır.

2002 ve 2015 yılları arasında yapılan tüm genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova milletvekili olarak meclise giren İnce, iki dönem CHP Grup Başkanvekilliği görevini sürdürmüştür. 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından 18 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen 18. Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu ile yarışmak için grup başkanvekilliği görevinden istifa etmiştir. 2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olmuş ve seçime katılan vatandaşlardan %30.6’sının oyunu alarak ikinci olmuştur.

Erken yaşamı ve kariyeri
Muharrem İnce, 4 Mayıs 1964 tarihinde Yalova’nın Elmalık köyünde Şerif ve Zekiye çiftinin çocuğu olarak doğdu. Anne tarafından Rizeli, baba tarafından Selaniklidir. İlk ve orta öğrenimini Yalova’da tamamlamasının ardından, o dönem Uludağ Üniversitesine bağlı olan Necatibey Eğitim Fakültesi fizik-kimya öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

Fizik öğretmeni olarak değişik liselerde ve dershanelerde görev aldı, müdürlük yaptı. Bir süre Yalovaspor’da basın sözcülüğü ve Atatürkçü Düşünce Derneği il başkanlığı yaptı.

Siyasi kariyeri
1995-2007
İlk olarak 1995 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Yalova’dan ikinci sırada aday gösterilse de, o seçimde CHP’nin Yalova’dan vekil çıkaramamasıyla meclise giremedi. 1998’de CHP’nin Yalova il başkanı seçildi. 1999 seçimleri sürecinde yerel Haberci gazetesinde “Çalakalem” başlığıyla köşe yazıları yazdı.

2002 seçimlerinde CHP Yalova milletvekili olarak meclise girdi. Bu dönemde mecliste eğitim konusunda çalışmalarda bulundu, Millî Eğitim Komisyonu’nda yer aldı. İmam hatip lisesi mezunlarının üniversiteye giriş sınavında düşük katsayıya sahip olmaları uygulamasını kaldırmak üzere meclise sunulan öneriye karşı çıktı, kendisinin çocuklarını maddi nedenlerle özel okula yollamamaya karar verdiği şartlarda Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ı Amerika Birleşik Devletleri’nde okutmasını eleştirdi. Adalet ve Kalkınma Partisinin (AK Parti) getirmek istediği zorunlu din öğretimine karşı çıksa da, “gerçekten seçmeli” olması kaydıyla seçmeli din derslerine karşı çıkmayacağını açıkladı. Türbanlı üniversite öğrencilerinin sorunlarının çözülmesini destekledi, yeterince hızlı çözülemediği için hükûmeti eleştirdi. İlk döneminde, Deniz Baykal’ın liderliğine karşı muhalefet gösterip, 2004’te olağanüstü kurultay düzenlenmesine dair bir deklarasyon imzaladı. Bununla beraber, aralarında Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunduğu “30’lar hareketi” olarak bilinen bu grubun ikinci bildirisine imza atmadı.

2007-2018
2007 ve 2011 genel seçimlerinde tekrar CHP Yalova milletvekili olarak meclise giren İnce, 24’üncü dönemde Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türk Grubu üyesi oldu.

İnce, AK Parti’yi ve Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren konuşmalarıyla tanındı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 25 Aralık 2009 tarihinde yaptığı AK Parti hükümetinin çalışmalarını eleştirdiği 10 dakikalık konuşma sosyal medya üzerinden milyonlarca kişiye ulaştı, birçok gazete ve derginin internet sitesinde yüz bini aşkın yorum aldı.

2014’teki kurultay sırasında Kılıçdaroğlu ve İnce
18 Ağustos 2014 tarihinde grup başkanvekilliğinden istifa ederek yapılacak kurultayda genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı. 177 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday oldu. 5 Eylül 2014’te yapılan CHP 18. olağanüstü kurultayında genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu 740 oy aldı fakat Muharrem İnce 415 oyda ikinci sırada kaldı.

Haziran 2015 ve Kasım 2015 genel seçimlerinde tekrar CHP Yalova milletvekili olarak meclise girdi. 19 Kasım 2015 tarihinde Olağanüstü Kurultay için 500 imza toplamış ancak yeterli imzaya ulaşamadığı için olağanüstü kurultay yapılmamıştır.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı
İnce, 4 Mayıs 2018’de partisi tarafından 2018 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildi. Bu süreçte 75 şehirde toplam 107 miting yaptı. Seçimde yüzde 30,64 oy alarak en yüksek ikinci oy alan aday oldu.

2019-günümüz
11 Eylül 2019’da verdiği mülakatta, bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday olacağını açıkladı. Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan, 20 Kasım 2019 tarihli köşe yazısında CHP’li bir siyasetçinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü belirterek, üç gün sonra bu ismin İnce olduğunu iddia etti; İnce iddiayı reddederken Turan özür diledi.

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, 31 Temmuz 2020 tarihli yazısında, CHP kurultayından sonra İnce’nin yeni parti kurmaya karar verdiğini ve partinin kuruluşunun 15 Eylül 2020 tarihinde açıklanacağını iddia etti. Bu haberi takip eden günlerde İnce’nin yeni siyasi parti kuracağına ilişkin olarak yakınlarından alındığı söylenen bilgiler basında yer aldı. İnce iddiaları 11 Ağustos günü yalanladı ve “şimdilik parti kurma niyeti olmadığını” söyledi.

25 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, ilk genel seçimde Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağına karar vermeden önce CHP’nin adayına bakacağını ifade etti.

İnce, Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde, 4 Eylül 2020’de Sivas’ta Bin Günde Memleket Hareketi adında siyasi bir hareket başlattı.

Özel yaşamı
Ülkü İnce ile evlidir ve Salih Arda İnce adında bir oğlu vardır. Babası Şerif İnce 27 Mart 2016 tarihinde vefat etmiştir.

Tatanka adlı bir şiir kitabının yanı sıra, TBMM’deki izlenimlerini derlediği Buyurun Sayın İnce adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.