AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Milyonlar ekran başına kilitlendi

23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimleri öncesinde televizyon ekranları tarihi bir buluşmaya tanıklık etti. Yarışın iki adayı, Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde canlı yayına çıktı. İkili arasında zaman zaman ufak tartışmalar yaşansa da adaylar genel olarak ortamı germemeye, zor duruma düşmemeye çalıştı.

Tarihi yayında İsmail Küçükkaya yayını başlatarak ilk sorusunu sordu; ‘İstanbul seçimleri neden yenilendi?” dedi. Bu soruya Binali Yıldırım, oyların çalındığı iddiasını tekrarlayarak cevap verdi. Yıldırım, “kim çaldı” sorusuna ise “Onu bulacak olan YSK” diye cevap verdi.

Ekrem İmamoğlu ise seçimin tekrarlanmasıyla kul hakkı yendiğini iddia etti. İmamoğlu’nun, grafiklerle desteklediği konuşmasında cebinden 20 TL çıkararak “Bunun 5 TL’si sahte diyorlar, buna kim inanır” diye sorması gecenin renkli anlarından birini oluşturdu.

Yayında adayların birbirine soru sormasına da imkan verildi. İmamoğlu, Yıldırım’a “AA veri akışını neden kesti? Neden seçim sabahında kazandık diye afişler astırdınız? Oyları kim çaldı” sorularını yöneltti.

Yıldırım, “Anadolu Ajansı yetkilileri açıklamalı, kabul ediyorum normal değil. Bu benim sorumluluğum değil” diye yanıt verdi. Yıldırım ise İmamoğlu’na neden İBB Başkanı seçilince veri yedeklediğini sordu. İmamoğlu bu soruya “Bu kadar basit bu kadar kolay bir işlemi başka bir yerlere taşımak… Güvenlik açısından hiçbir riski yok” diyerek yanıt verdi.

İmamoğlu’na Ordu’daki VİP krizi ve valiye ‘itlik yaptı’ deyip demediği de soruldu. İmamoğlu böyle bir tabir kullanmadığını, “basitlik” dediğini iletti.

Konu sayıştay raporlarına geldiğinde Yıldırım, “Ben okumadım” derken İmamoğlu, raporu çıkartarak belediyede israf olduğunu vurguladı.

İBB eliyle vakıflara sağlanan destek konusunda Binali Yıldırım, “Bu vakıflar eğitime destek veriyor, sosyal sorumluluk projeleri yapıyor. Yaptıkları iş tamamen kamu yararı. FETÖ’nün beyin yıkamak için gençleri devşirip, 15 Temmuz’u başımıza sardıysa bu vakıflar da o tehlikeyi bir daha yaşamamak için bu işleri yapıyor” dedi.

Ekrem İmamoğlu ise bu konuda şunları söyledi:

“TÜRGEV’e 51 milyon. Ben yurt yapamıyorum da vakıflara mı? Benim ne işim var üç beş dernekle. Vakıflarla ortak çalışılır ama yurdu İBB yapacak. Zaten başımızda bir FETÖ belası oluştu. Sorarım size bu nedir? İBB olarak yurtlar yapacağız. Bugüne kadar açılmamış kreşi çok önemli görüyoruz. Biz o işten anlamayız. Devletinin güçlenmesine inanan bir ahlaktan geliyoruz”

Programın ikinci bölümü ilk bölüme göre daha sakin ve elektriksiz geçti. İkinci bölümde adaylara genel olarak Suriye, FETÖ, işsizlik, kadın istihdamı, ulaşım, şehirleşme gibi konularda soru yöneltildi. Programın süresi her iki adaya da kısa geldiği için yayın bir süre uzatıldı.

Yayın sonunda her iki aday eşleri ve çocuklarıyla objektiflere poz verdi.Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.