Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Mesleki Eğitimi Yaygınlaştırma ve Tanıtım Toplantısı Yapıldı

0 19

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Tanıtım Toplantısı Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol başkanlığında gerçekleştirildi. Mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin işletmeler açısından faydalarının 81 il Oda ve Birlik temsilcilerine yüz yüze aktarılmasına yönelik “Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)” hazırlanarak uygulamaya konuldu.

Sektör ile eğitim camiası arasındaki işbirliğini güçlendirecek olan Projenin tanıtım toplantısı, Uygulama Oteli’nde Mesleki Eğitimden Sorumlu Daire Başkanı, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası, Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Yalova Altınova Tersane Girişimcileri San. ve Tic. A.Ş., Yalova Garden A.Ş., Aksa A.Ş., Avrasya OSB Müdür ve Temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürümüz, Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu Müdür Yardımcısı, Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulayan kurum yöneticisinden oluşan katılımcılarla gerçekleştirildi.

Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, yaptığı açıklamada” Mesleki eğitim merkezleri, örgün mesleki ortaöğretim kurumları olarak yeniden yapılandırılmış olup Bakanlığımız Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda, öğrencilerin özlük hakları geliştirilmiş ve bu öğrencilerin mesleki eğitim aldığı işletmelere yönelik teşvik ve devlet desteği sağlanmıştır. Mesleki eğitim merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması, işletmelerin mesleki eğitimle ilgili devlet teşviklerinden daha fazla yararlanmaları sağlanmıştır.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Abdülaziz Yeniyol açılış konuşmasında, “Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu ile millî eğitim politikamız yeniden belirlenmiş ve ülkemizin ekonomik kalkınmasında ve gençlerin istihdamının sağlanmasında büyük önem arz eden mesleki ve teknik eğitimine atfedilen değer arttırılmıştır. Bu doğrultuda; Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak iş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlayacak şekilde meslekî eğitimin kalitesini artırmak ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesini sağlamak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, toplantıda mesleki eğitim merkezleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı soru ve cevap bölümüyle sona erdi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.