Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Mehmet Gürel’den karma OSB eleştirisi

0 40

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Yalova’da iki OSB’nin ‘saray’dan gelen talimatla karma OSB yapılmak istendiğini, Yalova İl Genel Meclisi’nin de bu yönde karar almak istediğini belirterek “İl Genel Meclisi, Yalova’nın meclisi olduğunu unuttu” yorumunu yaptı.

Yazılı bir açıklama yapan CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Yalova İl Genel Meclisi’nde daha önce başvuru yapan sahibi aynı iki OSB’nin karma OSB’ye çevrilmesi halinde yüzde bilmemkaçlık paylarının ne olacağının karara bağlanacağını söyledi. “Saraydan gelen talimat var” diyen Gürel, gerçeğin ise farklı olduğunu kaydetti. Gürel, şöyle devam etti:

“Sermaye grupları Ankara’yı bağlamış. Buraya da emir telefonlarla gelmiş. Daha 2 ay önce bu konuda tüm kamuoyunu uyardık. Siyasi partilerin il başkanlarıyla toplantılar yaptık. Herkes Yalova’da İhtisas Osb’lerin oluşması konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Şimdi bu firmaların daha birleşme süreçleri bakanlıkta gerçekleşmemiş. Yalova İl Genel Meclisi Ankara’dan emirle destek içeriğinde bir karar alıp Ankara’ya göndermeye çalışıyor. Muhtemelen dediler ki Ankara’dan “Bu iş sakat. Siz bize karma osb istediğinizi yazın ki biz de onaylayalım” Buradaki kurnaz siyasetçilerimiz de yetkileri dışında bugün “Bunlar birleşirse, karma osb olursa % payımız ne olacak başlıklı gündem maddesi koymuşlar. Bu ne saçmalık ne gereksiz bir gündem maddesi” AKP ve MHP’li il genel meclis üyelerinin daha önce “Biz de karma OSB’ye karşıyız” dediklerini hatırlatan Gürel, “Saraydan ve sermaye bürokrasisinden gelen emirle Ankara’nın emir erleri gibi mi hareket edecekler yoksa Yalova’nın geleceğini düşünen yerel siyasetçiler gibi mi? Bizim içimiz rahat en başından beri Yalova’da sanayinin İhtisas Osb’ler olarak yapılandırılması ve Yalova’da hangi sanayi kollarının olmaması gerektiğini, kırmızı çizgimizin çevreye duyarlılık olduğunu her platformda söyledik. Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Örgütünün bu konudaki duruşu nettir ve sadece Yalova’nın çıkarlarını düşünerek hareket etmektedir. Bugün il genel meclisinde yapılması gereken bu saçma maddeyi gündemden düşürmek ve karma osb talebini reddetmek ve eğer ileride Ankara’dan resmi bir birleşme onayı gelirse bunun teknik içeriğini düzeltmeye çalışmak olmalıdır” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.