Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Mecliste kentsel dönüşüm anlaşmazlığı

0 79

Yalova’da deprem öncesi yapılan çok katlı binaların kentsel dönüşüme girmesi için imar planında yapılması planlanan değişiklik belediye meclisinde tartışmalar yarattı. CHP grubu değişikliğe ‘evet’ dediklerini ancak hukuksal sorunlar olduğunu belirterek ‘çekimser’ yönünde oy kullandı. AK Parti ve MHP’li üyeler ise değişikliğe ‘evet’ dedi.

Yalova Belediye Meclisi, Mustafa Tutuk başkanlığında toplandı. Mecliste 17 Ağustos Marmara Depremi öncesinde yapılan binaların kentsel dönüşüme girmesi için yapılacak imar plan değişikliği görüşüldü. Deprem sonrası imar izninin 4 kata düşürülmesi sonrasında mevcut çok katlı binalarda kentsel dönüşüm uygulanamıyordu.

Sorunun çözümü için yapılacak imar plan değişikliğiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş istendi. Ancak bakanlık bu teklife olumsuz yanıt içeren bir yazı gönderdi. Temmuz ayı 2. oturumunda meclise gelen bu teklif meclisi 2’ye böldü. CHP kanadı bakanlığın olumsuz cevabının hukuki sorunlara yol açacağını gerekçe göstererek çekimser oy kullanacaklarını dile getirdi.

Yaklaşık 10 bin konutu etkileyecek

Ak Parti’li İnanç Kaya oturumda herkesin halkın menfaati konusunda elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Kaya, “Ülkemizde yerleşim alanlarının önemli bir bölümünün doğal afet riski altında olduğu, şehirlerimizin deprem gerçeği ile karşı karşıya olduğu ve bir an önce gerekli tedbirlerin alınması gerektiği ortadadır. Son olarak İzmir’de yaşanan deprem de yapı stokumuzun bir an önce deprem dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini gün yüzüne çıkartmıştır. Yalova’da afete hazırlık çalışmaları kapsamında kentsel dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla riskli binaların yıkılıp yeniden yapılmasının teşvik edilmesi imar planlama çalışmalarının da uygulanabilir şekilde düzenleyici işlem tesis etmesi gerekmektedir. Yapılaştığı dönemde yürürlükte olan imar planına uygun olarak yapılaşmış günümüz itibarı ile deprem riskine dayanıksız olarak tespit edilen binaların sonrasında onaylanan imar planları gereği yapılaşma alanlarının azalması nedeni ile dönüşümü ya gerçekleşememekte ya da çok düşük oranlarda kalmaktadır. Bu nedenle deprem riski altındaki bu binaların yıkılıp yeniden yapılmasını sağlamak amacıyla imar plan değişikliğine ihtiyaç vardır. Bu sayede Yalova’da yaklaşık bin bina, 10 bin konut ve 25-30 bin civarında vatandaşın ikamet ettiği binaların depreme dayanıklı şekle geleceği açıktır” dedi.

Bakanlık ‘evet’ deseydi

CHP adına söz alan İmar Komisyonu Üyesi Burçin Tangürek ise teklifin iyi niyetli olduğunu kaydetti. Tangürek, “Ancak bu işin ülkemizin kaynaklarının doğru kullanılarak oluşturulacak bir kentsel dönüşüm master planı ile gerçekleştirilmesi ülkemizin öncelikli hedefi olmalıdır” diye konuştu.

Tangürek, şöyle devam etti:

“6306 sayılı yasayı cazip hale getirme çabanız her ne kadar iyi niyetli olsa da bilime muhtaç olduğu, hukuki temellere dayanmadığı ve sadece pansuman bir tedbir olduğu da çok açıktır. Bu konu Belediye Meclisi’ni de aşan bir konudur. Top yekün bir hükümet sorunudur. Gerekli yasaların ivedilikle çıkartılması gerekmektedir. Binalarımızın sağlıklı yapıya kavuşmasını en az sizler kadar bizler de istemekteyiz. Kaldı ki hukuki engel olmasına rağmen bu konuya red değil, sadece çekimser oy kullanarak üstü örtülü destek vermekteyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının olumlu görüşü olsaydı biz de bu konuda evet oyu kullanacaktık”

CHP’li Meclis Üyesi Cevdet Bekler de “Teknik gerekçeler çok doğrudur. Bunda hem fikiriz. Her ne kadar teknik gerekçe doğru olsa da hukuki gerekçe yanlıştır. Belediye Meclis kararı ile imar kanununa muhalefet etmek ve böyle bir karar çıkartmak doğru değil. Bakanlığın da olumsuz yazısı varken buna muhalif bir karar almamalıyız. Biz çok katlı bir binanın mecliste alınan kararla yıkımını sağladık. Ama yarın mahkeme kanuna aykırılık sebebi ile yürütmeyi durdurma kararı verirse buradan doğacak zararı kim karşılayacaktır” diye konuştu.

“Halkın takdirine bırakıyorum”

Yapılan oylama sonucunda teklif oy çokluğuyla kabul edilirken CHP grubu çekimser kaldı. Oylama sonrasında konuşan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Bu karara evet diyen cesur meclis üyelerini yürekten kutluyorum. Bu hayati oylamada çekimser oy kullanan CHP’li meclis üyelerini ise kamuoyunun ve Yalova halkının takdirine bırakıyorum” yorumunu yaptı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.