Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Mecliste ek bütçe gerilimi

0 45

Yalova Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan meclisine ek bütçe talebi esnasında AK Parti grubu ve Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un, Vefa Salman döneminde verilen 215 bin TL’lik bütçeden 20-25 milyon TL’lik bölümün kaybolduğu sözleri damgasını vurdu.

Yalova Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan toplantısı Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk başkanlığında başladı. Meclisin ilk oturumuna Yalova Belediye Başkan Yardımcılığına getirilen Fatih Şahin’in istifası sonrasında boşalan meclis katip üyeliğine bir üyenin seçilmesi ile devam edildi. Kapalı zarf usulü ile yapılan oylamada AK Parti’nin adayı İsmail Demir 16 oy alarak meclis katip üyesi seçildi. Katip yedek üyeliklerine ise yine AK Parti’den Ahmet Kumali ve Adnan Kırtay seçildiler.

Ek bütçe talebi gerdi
Meclisin en tartışmalı kısmı ise riyaset tarafından meclisten talep edilen 24 milyon TL’lik ek bütçe görüşmeleri oldu. Oylama öncesinde CHP adına söz alan Cevdet Bekler, “Biz bu bütçe yapılırken 240 milyon TL bütçe talep ettik. Ama bize 215 milyon TL bütçe verildi. Biz bu bütçenin yetmeyeceğini ve ek bütçe talebinin meclise geleceğini o gün de söylemiştik. Keşke o gün istenen bütçe verilseydi de bugün ek bütçe için zaman kaybedilmeseydi” dedi.

Bunun üzerine söz alan Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ise, “O gün istenen bütçede hayali rakamlar vardı. Biz bir önceki yılın bütçesinin %10 fazlasını verdik. Bugün meclisten ek bütçe istememizin temel sebebi ise verilen bütçeden 20-25 milyon TL gibi bir rakamın yok olmasıdır. Ek bütçeye bundan ihtiyaç duyulmuştur” dedi.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un da Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin’i destekleyen ve bütçeden 20-25 milyon gibi bir rakamın yok olduğunu dile getiren sözleri mecliste buz gibi bir havanın esmesini sağladı.

Bunun üzerine tekrar söz alan CHP Grup sözcüsü Cevdet Bekler, “Ek bütçe talebini belediyede yaşanan yolsuzluk olayı ile ilişkilendirilmesini hiç de doğru bulmuyorum” diye konuştu.

Bilindiği üzere Yalova Belediyesi’ne 2020 yılı için talep edilen 240 milyon TL meclisten 215 milyon 743 bin TL olarak geçmişti. Konuşmaların ardından yapılan oylamada riyaset tarafından talep edilen 24 milyon TL’lik ek bütçe oybirl kabul edildi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.