DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Meclis kürsüsünden AKP’lilere sataştı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Meclis kürsüsünden AKP’lilere sataştı
reklam

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, Araştırma arazisine yapılmak istenen Millet Çiftliği arazisini TBMM gündemine taşıdı.

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, Araştırma Arazisi üzerine yapılmak istenen Millet Çiftliği projesine sert çıktı. Gündem dışı konuşan Özcan Özel, “Millî kahramanlarını değersizleştirmeye çalışan bir siyasetin, ülkemize, milletimize kazandıracağı bir şey yoktur” dedi. Özel, Atatürk’ün Yalova’ya “benim kentim” dediğini anımsatarak “Atatürk’ün Yalova’da kendi parasıyla satın alıp, hazineye bağışladığı “Millet Çiftliği” bugünlerde millet bahçesi yapılmak istenmektedir” diye konuştu.

Özel, şöyle devam etti:

Atatürk 1929 yılında, Yalova’ya geldiğinde parasıyla iki çiftlik satın aldı. Batıda olan Baltacı Çiftliği, doğudaki Millet Çiftliğidir. Millet Çiftliği, Atatürk’ün talimatıyla bahçe bitkileri üzerinde, çiftçilerimize yeni tür ve çeşitler üreterek onların; üretim, yetiştirme, bakım, işleme tekniklerini öğretmek üzere yapılandırılmıştır. Millet Çiftliği, yeni meyve, sebze tür ve çeşitlerinin üretim ve geliştirilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Yalova’nın kesme çiçek ve süs bitkilerinde merkez olmasının temelleri de o yıllarda atılmıştır. Millet çiftliği 1961 yılında; meyve, sebze ve süs bitkilerinin yetiştirilmesi, muhafazası ve işlenmesi konularında çalışmak üzere Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü olarak faaliyetlerine devam etti. Enstitü, Türkiye sofralık üzüm araştırmalarının merkezidir. 10 yeni sofralık üzüm çeşidi araştırması burada yapılmıştır. Bu çeşitlerden birisi atasarısı, diğeri Yalova incisidir. Millet bahçesi yapılmak istenen tarım arazisinde yürütülen çalışmalardan bir diğeri, kivi üzerine yapılan çalışmalardır. Bu arazi, Yalova’yı ülkemizin kivi üretim lideri yapmıştır. Türkiye’deki kivi araştırmalarının yapıldığı ilk kivi bahçesi de buradadır ve ürün vermeye devam etmektedir”

SİZİN DERDİNİZ BAŞKA!

Özcan Özel, tarım arazisi vasfı bulunan bölgeye millet bahçesi yapmanın kabul edilemez olduğunu ifade ederek “Millet bahçesi yapmak için Yalova’da başka uygun yerler bulabilirsiniz ama sizin derdiniz başka. Siz, Atatürk’ün mirası üzerine millet bahçesi kondurmak, Atatürk’ün eserlerini, izlerini silmek istiyorsunuz. Size tavsiyem, yol yakınken dönün. Burası birinci sınıf tarım arazisidir. 1989 yılında bu arazi başka amaçla kullanılmaya açılmak istenmiş, konu yargıya taşınmıştır. Danıştay 6. Dairesi bu arazinin Araştırma Enstitüsünde kalmasına, kamu yararı olduğuna karar vermiştir. Bu Danıştay kararı, millet bahçesi yapma girişimi için de emsal niteliğindedir. Toprak Koruma Kanunu’na aykırı bir şekilde birinci sınıf tarım arazisini amaç dışı kullanıma açıyorsunuz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk tarımının geliştirilmesi için millete bağışladığı bu arazi tarımsal araştırma geliştirme faaliyetlerinin yapıldığı bir alandır” dedi. 

ATATÜRK’ÜN MİRASINA SAYGISIZLIK

Özcan Özel, sözlerini “Buranın tarım dışı amaçla kullanılması, millet bahçesine dönüştürülmesi, Atatürk’ün mirasına saygısızlık, Yalova’ya, Türkiye’ye ve Türk tarımına ihanettir. Yalova’ya, Türk tarımına bu kötülüğü yapmayın. Kek dağıtmak, yatıp yuvarlanmak için millet bahçesi yapacaksanız yine yapın ama başka yerlere yapın” diyerek tamamladı.

reklam