Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

MARİNA DA DENİZ SALYASINA TESLİM

0 241

Son aylarda Marmara Bölgesi’ndeki pek çok kıyıda görülen müsilaj (deniz salyası) dönem dönem Yalova şehir merkezi kıyılarını da etkisi altına alıyor. Kentin en önemli turistik tesislerinden yat limanı da büyük oranda müsilajla kaplandı.

Marmara Denizi’ndeki pek çok kıyıda görülen müsilaj (deniz salyası) istilası Yalova’yı da yeniden etkisi altına almaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda kentin Esenköy, Çınarcık, Çiftlikköy gibi turistik bölgelerinde görülen müsilaj, birkaç gündür şehir merkezindeki yat limanını da kapladı. Lüks yatların çekili olduğu marinanın görüntüsü vatandaşların da ilgisini çekti.

Marinadaki esnaflar da müsilaj sorunundan dert yanarken geçtiğimiz yıl görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

BAŞKAN SALMAN: SESİMİZİ DUYURAMADIK

Marinanın görüntüsünü paylaşan Salman, “Ve Marmara Denizi öldü” dedi. Salman, paylaşımında “El birliğiyle başardık. Oturup eserimizi seyredebiliriz artık. Çöplüğe, lağım çukuruna çevirmiştik. Nihayet karşılığını aldık. Nasreddin Hoca misali testi kırılmadan tedbir alınması konusunda uyarı ve çağrılarda bulunmuştuk.  Marmara Belediyeler Birliği toplantısında söz alarak dönemin birlik başkanlarını ve haziruna acil eyleme geçilmesi gerektiğini anlatmıştık. Marmara Denizine kıyısı olan bütün belediyeleri birlikte hareket etmeye davet etmiştik. Ne yazık ki sesimizi yeterince duyuramadık” ifadelerine yer verdi.

MÜDÜRLÜK AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de yazılı bir açıklama yaparak Altınova bölgesinde de görülen deniz salyasının rüzgarın etkisiyle dağıldığını kaydetti.

Bunun tamamen doğal bir olay olduğu aktarılan açıklamada, “Yalova ilinde evsel atık sular, YASKİ, TAS-KAB, Mavi Deniz, Armutlu, Esenköy ve Koru atık su arıtma tesislerinde arıtılarak denize verilmektedir. Ayrıca ilimizde faaliyet gösteren sanayi kaynaklı atık sular da arıtılarak denize verilmektedir. İl Müdürlüğümüz tarafından belirli periyotlarda atık su arıtma tesislerinden numuneler alınmakta ve takibi yapılmaktadır” denildi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.