Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

MAG’ların eğitimleri başladı

0 131

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yalova merkezde Mahalle Afet Gönüllüsü (MAG) olmak isteyenlere yönelik eğitimlere Halil İnalcık Kültür Merkezi Konferans Salonunda başlandı.

- Reklam -

MAG-DER tarafından Yalova’da olası bir afet anında görev yapacak olan MAG’ların sayısının arttırılması amacıyla eğitimler veriliyor. Bu kapsamda Yalova merkezde görev yapacak olan MAG’ların eğitimlerine başlandı. Halil İnalcık Kültür Merkezi Konferans Salonunda ki eğitimde ilk olarak arama kurtarma konusu anlatıldı. MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam’ın katıldığı ilk eğitim sonraki günlerde konusunda uzman kişilerin katılımları ile devam edecek. Tatbikat ve uygulamalı eğitimlerin tamamlanması sonrasında ise MAG adayları belge alarak resmen MAG saflarına katılacaklar.

Olası bir depremin her an kapıda olduğunu dile getiren MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “Depremin yerini ve şiddetini biliyoruz. Ancak zamanını bilemiyoruz. O nedenle deprem yarın olacakmış gibi her an hazır olmalıyız. 17 Ağustos Marmara Depremi’ne hazırlıksız yakalandık. Planlı ve profesyonelce arama kurtarma çalışması yapılmaya başlamasının zaman alması ise ölü sayısının artmasına neden oldu. O nedenle depremde arama ve kurtarma yapabilecek eğitimli insan sayısını önemsiyoruz. MAG sayısını arttırmakla olası bir depremde can kaybının da azaltılacağını düşünüyorum” dedi.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.