Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Kuş Oteli’ne gelenler kuşları yakından izledi!

0 24
Yalova Altınova Hersek Lagününde 232 kuş türünün bulunduğu “Kuş Oteli”ne gelen davetliler, kuşları yakından görme fırsatı buluyor. 
Hersek Lagünüyle ilgili bilgi veren Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, “En son Sibirya kazımızı burada izledik. 2017 yılından beri Türkiye’de, 2014 yılından itibaren de gölümüzde görülmüyordu bu kazımız. 2004 yılından itibaren 104 türden 232 kuş türüne çıktık. Bu bizim ve gölümüz için anlamlı. Gölümüz, çok küçük bir alan ama metrekareye düşen kuş sayısı Türkiye’deki en fazla göl” dedi.

“2004 yılından itibaren 104 türden 232 kuş türüne çıktık”

Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Alanı’nda kurulan dürbün ve teleskoplarla başta flamingolar olmak üzere “Kuş Oteli” olarak da adlandırılan Hersek Lagünü’ndeki kuşları izleyen davetliler daha sonra alanda kurulan diğer birimleri gezip bilgi aldı.
Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, lagün içindeki tesisleri kazandıran Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.
Engelli uyumlu Türkiye’deki ilk gözlem kulesine sahip olduklarını sözlerine ekleyen Oral, şöyle konuştu: “Gölümüze bu ara konuklarımız baya ciddi bir sayıda geldi. Kuş gözlemcimiz Fatih Bülbül beyde izliyorlar. En son Sibirya kazımızı burada izlemledik. 2017 yılından beri Türkiye’de, 2014 yılından itibaren de gölümüzde görülmüyordu bu kazımız. Dolayısıyla çok renkli bir misafirimiz vardı.

“Kuş sayısı Türkiye’deki en fazla göl”

Sibirya kazımız bugün Kuş Otelimizden ayrıldı. İnşallah bundan sonraki süreçte de yeni türlerimizi burada ağırlamaya devam edeceğiz. 2004 yılından itibaren 104 türden 232 kuş türüne çıktık. Bu bizim ve gölümüz için anlamlı. Gölümüz, çok küçük bir alan ama metrekareye düşen kuş sayısı Türkiye’deki en fazla göl. Dolayısıyla bu kuleye çıktığınız zaman gölümüzdeki kuşların yüzde 80’inini görebiliyoruz. Bu da görsellik anlamında gölümüzü anlamlı kılıyor.”
Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.