Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Kurt’tan Çınaraltı eleştirisi

0 172

Önceki dönem Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, ilçenin sembol mekanlarından biri olan ‘tarihi Çınaraltı’nın’ mevcut belediye yönetimi tarafından bambaşka bir yapıya kavuşturulduğunu ve bunun da imar planına aykırı olduğunu söyleyerek eleştirilerde bulundu.

Çınarcık Belediyesi tarafından yapımı devam eden Çınaraltı Çay Bahçesi’yle ilgili eleştirilerde bulunan Avni Kurt,  ilçenin embol mekanlarından biri olan ‘Tarihi Çınaraltı’nın bambaşka bir yapıya kavuşturulduğunu kaydetti. “Gözlerimizin önünde; tabiiliğini yitirmiş, estetizmden uzak bir çay bahçesi, başka bir deyişle, ‘betonarme, kaba saba’ bir yapı inşa ediliyor” diyen Kurt, şöyle devam etti:

Betonlaşma heveskarı

Halbuki yerlisiyle/yazlıkçısıyla Çınarcık’ımızın insanları bu mekanı, çınar ağaçlarının altında oturup oranın havasını teneffüs etmek için, yani o doğal güzelliği hasebiyle yeğ tutarlardı, rağbet gösterirlerdi. O ağaçların altında oturup çaylarını keyifle yudumlarlardı.  Şimdi ise o yüzlerce yıllık ağaçlar, beton yığınlarının gölgesinde, zarar görmeye açık hale getirildi. Etrafı tuğlalarla örülmüş olan yeni yapı, ‘betonlaşma heveskârı’ bir mantığın, daha açık konuşmak gerekirse, tipik bir AKP mantığının anıtıdır aslında. Türkiye’nin birçok vilayetinde ve kazasında da, bu ‘doğallık’ karşıtı mantığın izleriyle karşılaşmak mümkün”

Mekanın imar planına aykırı bir şekilde inşa edildiğine de değinen Avni Kurt, “Söz konusu mekanın imar planına baktığınızda, mekanın ‘açık çay bahçesi’ olması gerektiğini yani kapatılamayacağını görürsünüz. Şayet Çınaraltı ile ilgili tadilata başvurulmak  isteniyorsa, evvela Çınaraltı’nın imar planında değişiklik yapılmalıdır. Bu plan değişikliğinin de, Çınarcık halkının iradesinin tecelligahı olan Belediye Meclisi’nde oylanması, kabul edilmesi gerekir. Bu noktanın tartışmaya mahal hiçbir yönü bulunmamaktadır” dedi. 

“Çınarcık Belediyesi’ni nasıl bir zihniyet yönetiyor?” sorusunun en aktüel cevabı, Çınaraltı’dır. Aslında o tuğlalar, sadece bir mekanın inşasında kullanılan tuğlalar değil, aynı zamanda, “Ben yaparım, imar planı falan tanımam, kimseye de hesap vermem” diyen iktidar gururunun tuğlalarıdır” diyerek sözlerini sürdüren Avni Kurt, belediye yönetimine de şu soruları yöneltti:

Beri taraftan, sormaya lüzum duyduğumuz bir soru var: “Belediye şirketine devredildiğini bildiğimiz, aşağı yukarı bir yıldır faaliyet göstermeyen Çınaraltı Çay Bahçesi’nin, bu bir yıllık süre zarfında elde edemediği gelirin (zararın) müsebbibi kimdir? Hangi akla hizmettir ki; böyle çirkin bir yapı için, halihazırda ‘kaygı verici’ bir boyutta ekonomik sıkıntı yaşayan Çınarcık Belediyesi’nin kasasından para harcanmaktadır”

Banka önlerinde kredi kuyruğundalar

Avni Kurt, Çınarcık’ın ihtiyacının betondan bir Çınaraltı Çay Bahçesi olmadığına da dikkat çekerek “Bugün Çınarcık’ın, hizmet edebilme vasfı olan, çarkları işleyen, planlı programlı hareket eden, düsturlara uyan bir belediyeye; en basitinden çöpünü toplayabilen, çöp yığınlarıyla taşan konteyner manzaralarını mesele eden bir yönetime ve akla ihtiyacı vardır. Belediye, hizmet fonksiyonunu yerine getiremediği gibi borçlandıkça da borçlanıyor. Banka önlerinde kredi kuyruğuna girmek dışında, yapılan bir iş yok. Cafcaflı projelerle 500 kişiye ekmek kapısı açacaklardı; gelin görün ki, hepi topu 5 kişiyi istihdam edebildiler; bunların ikisi de başkanla hısım.” dedi. 

Çınarcık’ta şehir içi ulaşım hizmeti veremeyen bir belediye yönetimi olduğunu kaydeden Avni Kurt, son olarak şunları kaydetti:

Mamafih, kurum içinde kayda değer ölçüde ‘ehliyet’ ve ‘liyakat’ meselesi var… Otoritesizlik, intizamsızlık, gayriciddilik, başıboşluk, kuruma egemen olmuş durumda… Bütün bunları, çözülmesi gereken ciddi meseleler olarak görmek lazım. Lakin rahmetli Süleyman Demirel’in de bir sözü var: “Meseleleri mesele etmezseniz, ortada mesele kalmaz.”   Sanırım yöneticilerimiz de bu noktadalar. Herkesin bilmesini isterim ki; Çınarcık’ı 5 yıl yönetmiş, yeniden yönetmeye de aday, kentine sevdalı, duyarlı bir vatandaş olarak; bu kentin çıkarını gözetmek, bu kentte yaşayan her ferdin hakkını müdafaa etmek ve doğrulara ışık tutmak gibi temel bir sorumluluğu yerine getirmeyi kararlılıkla ve halisane duygularla sürdüreceğim”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.