reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Koru’da zarar çok büyük

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Koru’da zarar çok büyük
reklam

Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Koru Beldesi’nde geçtiğimiz hafta meydana gelen sel felaketinin bilançosu netleşmeye başladı.

Özellikle çiçek üretiminde önemli rol oynayan Koru’da geçtiğimiz hafta yapılan yol onarımı nedeniyle büyük bir sel felaketi yaşanmış, çok sayıda ev ve işyerini su basmıştı. Yaşanan sel felaketi sonrasında yol yeniden tamirata alınıp kapatılırken asıl mağdur olan çiçek üreticileri oldu. İlk belirlemelere göre çiçek üreticilerinin zararı 2 Milyon TL’yi buldu.

300’e yakın seranın su bastığı sel felaketiyle ilgili açıklamada bulunan Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman, satılmayı bekleyen onlarca ürünün kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Yaman, “Hasar tespitleri yapıldı ancak biz hasarın tamamının tazmin edileceğini düşünmüyoruz. Çok cüzi ödemeler yapılacağını herkes biliyor. Çoğu çiftçi kredi ile ekim yaptı. Onların kredi ödemeleri nasıl yapılacak? Çiftçiyi bekleyen en büyük tehlike ise kirli sel suları ile gelen hastalıklar. Bunlar bir aya kadar kendini gösterir. Eğer hastalık baş gösterirse selden kurtarılan bitkiler de kaybedilir” dedi.

Devletten destek beklediklerini dile getiren çiftçiler de “Selden seralarımız ve içerisindeki bitkiler zarar gördü. Şayet devlet bize destek vermezse toparlanmamız çok güç. Beldede hasar tespitleri yapıldı. Ancak hasarımızın ne kadarı karşılanacak bilemiyoruz” diye konuştu.

reklam