Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Komisyonda Soylu’ya Salman sorusu

İçişleri Bakanlığı’nın 2022 bütçesinin görüşüldüğü komisyonda söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Bakan Süleyman Soylu’ya Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevden uzaklaştırılmasını sordu. Erkek, İçişleri Bakanlığı’nın hukuk içinde hareket etmediğini kaydetti.

Komisyon toplantısında söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın da yargılandığı davayı gündeme getirdi. Erkek, mahkemeye sunulan bilirkişi raporunu da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya okuyarak Salman’ın bu rapora rağmen neden hala göreve iade edilmediğini sordu.

Halkın iradesi gaspedildi

Erkek, görülen davanın içine Belediye Başkanı Vefa Salman’ın sanık statüsünde yer aldığını ifade ederek “Elimdeki rapor size de sunuldu. 3 kişilik önemli bir bilirkişi heyeti. 2’si Sayıştay Uzman Denetçisi, biri de maliye uzmanı. Bu raporu incelediğinizde derhal Vefa Salman’ı göreve iade etmeniz gerekiyor. Yalova halkının, Yalova seçmeninin iradesi gasp edildi. Açıkça gaspedildi” dedi.

Usulsüzlüğün 2014 öncesinde başladığını dile getiren Erkek, “2014 öncesinde Vefa Salman yok ki! Başka bir belediye başkanı var. Onun hakkında dava bile açılmıyor. Vefa Salman niye sanık veya Vefa Salman niye görevinde değil” diye sordu.

Uzmanlar görememiş, başkan nasıl görsün?

Muharrem Erkek, Vefa Salman’ın usulsüzlüğü bildiren kişi olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

“Hatta bu usulsüzlük ortaya çıkmadan çok önce valiliğe yazmış, bakanlığa yazmış, mahalli denetim istemiş, idari denetim istemiş. Yıllarca Sayıştay müfettişleri, Mülkiye müfettişleri denetlemiş. Uzmanların göremediğini seçilmiş belediye başkanı nasıl görsün? Benzer davalar başka yerlerde de var. Oralarda neden görevden alınmadı belediye başkanları? Açıkça söylüyorum, kanunların size verdiği yetkiyi kötüye kullanıyorsunuz. Görevinizi kötüye kullanıyorsunuz. Böyle bir hakkınız var mı? Vefa Salman niçin görevden alındı”

Salman’ın avukatlarının bakanlığa başvuru yaptığını kaydeden Muharrem Erkek, “İçişleri Bakanlığı hukuk içerisinde görevini yapmalıdır. Gezin Vefa Salman’la Yalova sokaklarında. Ben kaç kere gezdim. Herkes başkanım diyor bugün bile. Çünkü biliyor gerçeği halk. Çok eskilere dayanan bir usulsüzlük. Yalova Belediye Meclisi’nde Millet İttifakı çoğunlukta olmadığı için mi görevden aldınız Vefa Salman’ı” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.