AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Koçal, öğrencilere ‘Son Müfreze’yi anlattı!

‘Son Müfreze’ kitabının yazarı ve Yalova’nın eski Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal, ‘Yazarla Buluşuyorum’ etkinliği kapsamında Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda öğrencilerle buluştu.

Öğrencilere hayatından kesitler anlatan Koçal, kitapla ilgili bilgiler de vermeyi ihmal etmedi. Öğrencilerin birbirinden ilginç sorularını da yanıtlayan Koçal, program sonrası kitabını tek tek imzaladı.

Kitapla ilgili kısa bilgi veren Koçal, “Bu kadar öğrenci kardeşimizin okumuş olduğu varsayarak çok mutlu oldum. Son Müfreze’nin bir özelliği var. Bu roman Yalova’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki dönemini anlatıyor. Bu romanı yazmamdaki sebeplerden bir tanesi de buydu. Yalova’nın Kurtuluş Savaşı dönemini bilmemiz gerekiyor. 19 Temmuz’u anlatan bir roman. Akköy’de Çınarcık’ta Kocadere’de şehitlerimiz anarız. Çünkü oralarda büyük katliamlar olmuş. Zaman bütünselliği içerisinde tarihimizle ilgili kafamda şablon tam oturmuyordu. Bu bütünselliği tamamlamak için bu roman giriştim. Rahmetli dedem, o dönemin zaman akışını anlatan bir hatıra bırakmıştı bizlere. O hatıradan yola çıkarak bu romanı yazdım. Yalova ile ilgili yazdım bir-iki tane daha romanım var. Onlar da bittiğinde Yalova’nın envanteri ile ilgili önemli bilgilerin bir araya geleceğini düşünüyorum” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.