Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Kamil Yaman feryat etti: İstanbul’dan göç başladı

0 5.001

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın illere göre koronavirüs vakası sayılarını yayınlaması gözleri İstanbul’a çevirdi. Şu ana kadar 8852 vakayla Türkiye’deki koronavirüs oranının yüzde 60’ına sahip İstanbul’a en yakın ulaşım yerlerinden biri ise Yalova. 46 koronavirüs vakası bulunan Yalova’da asıl tehlike ise özellikle İstanbullu vatandaşların ikinci konut ve yazlık olarak tercih ettiği batıdaki ilçe ve beldeler.

Koronavirüs vakalarının artması sonrasında İstanbulluların gözde tatil beldesi olan Çınarcık, Koru ve Esenköy’e de yoğun bir iç göç başladığı gözlemlenirken tehlikenin boyutlarına Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman dikkat çekti. Yaman, yaklaşık 5 bin ikinci konutun bulunduğu beldede son günlerde İstanbul plaka araçların yaz sezonunda olduğu gibi artmaya başladığını belirterek “Bu durum bizleri açıkçası ürkütüyor” dedi.

Son birkaç gündür İstanbul plakalı araç sayısında belirgin bir artış var. Derhal buna önlem alınmalı

Kamil Yaman Koru Belediye Başkanı

5 bin ikinci konut var

Yaz aylarında tatile ve dinlenmeye gelen kesimin genellikle İstanbullu ve yaşlı olduğuna dikkat çeken Yaman, şöyle konuştu:

“Beldemizde yaklaşık 5 bin ikinci konut var. Son günlerde İstanbul’da vakaların arttığının öğrenilmesiyle beldemize aynı yaz aylarındaki gibi bir akış başladı. Okulların, üniversitelerin tatil olması, pek çok işyerinin kapanması bunu tetikledi. Her ne kadar şehirlerarası otobüs seferleri kısıtlansa ve deniz ulaşımı kapatılsa da vatandaşlarımız kendi araçlarıyla beldemize geldi. Son birkaç gündür İstanbul plakalı araç sayısında belirgin bir artış var. Derhal buna önlem alınmalı”

Kendisiyle beraber Çınarcık ve Esenköy’ün de benzer sıkıntıyı yaşadığını ifade eden Başkan Kamil Yaman, “Bu sadece bizim bölgemizi de ilgilendirmiyor. Buraya İstanbul’dan gelen vatandaşlarımız çeşitli ihtiyaçları için Yalova şehir merkezine ve çevre ilçelere de gidebilirler. Bu durum da Yalova’daki salgını ciddi ve önlenemez boyutlara getirebilir” diye konuştu.

Yaz aylarında bekliyoruz

Kamil Yaman, konuyu mülki amirlere de ilettiğini, jandarmaya yer tahsis edilerek Koru- Çınarcık güzergahı girişinde ateş ölçerle kontrol yapıldığını kaydederek “Ancak bu yeterli olmaz. Koru, Çınarcık ve Esenköy gibi bölgelerimizde geniş kapsamlı bir tarama yapılması ve de bu girişlerin mümkün olduğunca engellenmesi gerekir. Tüm siyasi partilerin temsilcileri bu feryadı duymalı” dedi.

Yaman, son olarak İstanbul’da bulunan fahri hemşehrilerine seslenerek “Onları yaz aylarında yeniden güzel beldemizde ağırlamak isteriz. Ancak şimdilik bulundukları yerde kalmaları hem onların sağlığı, hem de bizim sağlığımız için daha iyi olur. Kendilerini yaz aylarında sağlıklı beldemize bekliyoruz” şeklinde konuştu.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.