reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Kabotaj Bayramı kutlandı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kabotaj Bayramı kutlandı
reklam

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Yalova’da düzenlenen törenle kutlandı.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91. yılı nedeniyle düzenlenen resmi tören 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Yalova Vali Vekili Yıldırım Uçar, Vali Yardımcısı Ahmet Kurt, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova Garnizon Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Ayhan Gedik’in katıldığı programda Atatürk Anıtı’na çelenk kondu.

Törende konuşan Yalova Liman Başkanı Yiğit Müstecaplıoğlu, “Kabotaj hakkı Türk limanları arasında sefer hürriyetinin, yabancı tekelinden geçip 1 Temmuz 1926 tarihinde uygulamaya konan, deniz üzerindeki her türlü Türk limanları arasındaki ticari faaliyetin, Türk bayraklı gemiler ve Türk tabiiyetine bağlı denizciler tarafından sürdürülmesi adına atılan en önemli adımdır. Bizler Kurtuluş Savaşı’nda çok zor şartlar altında tonlarca cephaneyi kendi yaptığı gemilerle Anadolu’ya taşıyan denizcilerin torunlarıyız. Şimdi Türk gemicileri, Türk tersanelerinde kendi gemilerini üretiyor. Çok ciddi ebatta bir gemi imalat hacmine sahibiz. Daha da büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Denize çelenk bıraktılar
Konuşmanın ardından tekneye binen protokol mensupları denize açıldı. Yalova Vali Vekili Yıldırım, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ve Garnizon Komutanı Kur. Kd. Alb. Ayhan Gedik, Yürüyen Köşk açıklarında denize çelenk bıraktı. Kutlamaya Yalova Deniz Polisi tekneleri, deniz motorları ve balıkçı tekneleri de katıldı. Tören sonrasında Yalova Balıkçılar Kooperatifi tarafından balık ikramı yapıldı.

reklam