reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

İşte Toprak Dede’nin son durumu

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
İşte Toprak Dede’nin son durumu
reklam

 width= Hayatını erozyonla mücadeleye ve yeşili korumaya adanan “Toprak Dede” lakaplı TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, bayram mesajı verdi. 95 yaşındaki Karaca’nın geçmişe göre bir hayli kilo kaybettiği gözlendi.

Uzun bir süredir organizasyonlara katılmayan ve Yalova’daki evinde dinlenen Toprak Dede Hayrettin Karaca, bayram mesajı gönderdi. TEMA Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan, bayram öncesinde Karaca’yı evinde ziyaret etti. 95 yaşındaki Karaca’nın geçmiş dönemdeki hallerine göre kilo verdiği gözlerden kaçmadı. Üzerinde her zaman bulunan kırmızı süveteriyle konuklarını kabul eden Karaca, yine tatlı diliyle nasihatlerde bulundu.

“Toplumsal barış topraktan gelecektir. Topraklarımıza daha fazla sahip çıkalım” diyen Karaca, çalışmalarından dolayı 650 bine ulaşan TEMA gönüllülerine teşekkür etti. Karaca, “Tüm vatandaşlarımızın Ramazan Bayramı’nı gönülden kutluyor gözlerinden öpüyorum. Geleneklerimize adetlerimize sahip çıkalım. Olanın olmayana, bilenin bilmeyene borcu vardır, kültürümüzü unutmayalım. Dünya barışı Anadolu’nun bu kültüründen gelecektir. Her şeyi ihtiyacımız kadar tüketelim. Dil birliğimize sahip çıkalım” dedi.

 width=Ömrünü erozyonla mücadeleye adayan Hayrettin Karaca, Bandırma’da dünyaya geldi. Ailesinin triko işini büyüten ve ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getiren Karaca, daha sonra kendini toprağa korumaya adadı. Karaca ellili yaşlarında, Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kurdu ve yurtiçi-yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi ve bağlantılar kurdu. Karaca’nın Yalova’da kurduğu Karaca Arboretumu, dünyanın her tarafındaki botanikçiler tarafından bilinmektedir.

 

reklam