Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

İŞKUR’dan engelliler için seracılık kursu

0 20

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engellilerin istihdamına katkılarını kolaylaştırmaya yönelik Yalova’da “Hafif Düzeyde Zihinsel Engelli Bireyler İçin Seracılık” projesini hayata geçirdi.

Bakanlık, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla engelli vatandaşların farklı sektörlerde mesleki eğitim almasını sağlayarak, istihdama katılımlarını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Türkiye’nin ihtiyaç sahibi özel çocuklarına destek vererek, geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı olmak isteyen bakanlık, bu kapsamda İŞKUR ile Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi işbirliğiyle kurs düzenliyor.

“Hafif Düzeyde Zihinsel Engelli Bireyler İçin Seracılık” mesleki eğitim ve rehabilitasyon kursunda, 12 hafif zihinsel engelliye seracılık mesleki eğitim veriliyor.

Kursa katılan engelliler, ince işçilikle ilgilendikleri çiçeklerin özenle sulanmasından bakımına kadar birçok konuda eğitim alıyor. Ayrıca birbirlerine yardım ederek, dayanışmayı da bu kursta öğreniyor.

Hafif zihinsel engellilere verilen seracılık eğitimi ile onların mesleki beceri kazanmalarını sağlamak, istihdama katılımlarını kolaylaştırmak ve mesleki eğitimin rehabilite edici özelliklerinden faydalanmalarını hedefleniyor.

Kurs hakkında bilgi veren Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi Kurs Eğitmeni Gülnur Erol, Yalova’da özel çocuklara seracılık eğitimi verdiklerini söyledi.

Kursa katılan 30 yaşındaki Kubilay Balant ise, “Kursu bitirdikten sonra ileride bu mesleği yapmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kursiyerlerden 21 yaşındaki Faruk Öztürk de, kursta öğrendikleriyle kendi işini kurmayı hayal ettiğini ifade etti.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.