Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

İnsani Gelişmişlik Endeksi hesaplandı!

0 75
İnsani Gelişmişlik Endeksinde çok yüksek gelişmiş 21 il arasında 11’nci sırada yer bulan Yalova’nın eğitim ve sağlıktaki performansı, çok iyi çıktı.
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) 2020 yılı İnsani Gelişme Raporunu temel alarak Türkiye’nin 81 ili için “İnsani Gelişmişlik Endeksi” çıkardı.
Raporda yer alan sonuçlara göre beklenenin aksine insani gelişmişlikle, “rekabet gücü” arasında paralellik bulunmuyor. Rekabet gücü yüksek iller insani gelişmişlikte aynı performansı yakalayamıyor, buna karşılık İnsani Gelişmişlik Endeksi yüksek iller de bunu rekabetçiliğe dönüştüremiyor.

YALOVA 11’NCİ SIRADA

TEPAV’ın 2017 yılına ilişkin 81 ile yönelik yürüttüğü İnsani Gelişmişlik Endeksi çalışmasında illerin, gelir, sağlık ve eğitim düzeyine sınıflandırma yapıldı. Bu kapsamda küresel sınıflamaya göre gelişmişlik düzeyi ‘çok yüksek’ grubunda 21 il yer alıyor.
Bu iller arasında ilk sırada Ankara gelirken, ekonomik gelişmişlik düzeyi yüksek olan İstanbul, Kocaeli, Antalya, İzmir ve Muğla Ankara’yı takip ediyor. 11’nci sırada yer alan Yalova, çok yüksek gelişmiş illerden 10’unu geride bıraktı.
Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.