Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

İMES sanayi içine botanik park yapacak

0 27

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesine kurulması planlanan Yalova Makine OSB içerisine botanik park ve sanayi müzesi yapılacağı açıklandı. Yalova İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, gri sanayi  algısını yeşile çevireceklerini söyledi.

Yalova İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, yaptığı açıklamada Müteşebbis Heyet Başkanı Yalova Valisi Muammer Erol ile birlikte proje imzalarını attıklarını ifade ederek  8500m2lik bir botanik park ve 3000m2 kapalı alanı bulunan bir sanayi müzesi inşa ettiklerini söyledi.

Yeşil OSB sertifikasyonu ve sıfır atık yönetim sistemi evrensel çevre değerlerini öncelikli hedef olarak belirlediklerini kaydeden Özdemir, şöyle devam etti:

“Karbon ayak izimizi küçültmeyi ve çevre dostu bir üretim yapmayı geleceğimize borçlu olduğumuz en büyük yatırımımız olarak görüyoruz. Sanayi Bölgeleri dendiğinde akla gelen gri sanayi algısını yeşile çevirmek için OSB’miz içerisinde ülkemizin yerli bitkilerinin sergileneceği bir botanik park oluşturmayı planladık. Bu amaç dahilinde 8500m2lik bir alanı, içinde yaprak döken ağaçlardan, ibreli ağaçlara, çalılardan, kaya bahçesi bitkilerine kadar ülkemizin zengin bitki örtüsü çeşitliliğini yansıtacak şekilde tasarladığımız bu çalışma kapsamında ülkemizin zirai kültür çeşitliliğini tanıtmayı ve ülke çapında faaliyet gösteren üniversitelerimizin ziraat fakültelerine dilerlerse bir çalışma alanı sağlamayı, bölgemizde bulunan okullarımızın ziyaretleriyle çocuklarımıza yeşili korumayı ve ülkemizin endemik türlerini tanıtmayı ve en önemlisi de bölgemizi bir sanayi bölgesi olarak değil, artık yeni neslin ve 21. Yüzyılın, yeni dijital çağın ihtiyaç duyduğu üretim alanları olarak ilan etmeyi ve yeni yaşam alanları üretmeyi hedefliyoruz”

Yine OSB bünyesi içerisinde bir sanayi müzesi olacağını ifade eden Direnç Özdemir, “Ülkemizin üretim mirasının ve üretim kültürünün yanı sıra sanayi bölgemizdeki yüksek teknoloji üretimini, yeni nesil müzecilik tecrübesi ile harmanlayarak ziyaretçilere sunmayı amaçlayan 3000m2 kapalı alana sahip müzemizde, dijital dönüşüm ile dünyada müzeciliğin yeni standartlarına uygun kürasyonlar yapmayı ve ülkemizin zengin kültür mirasına “Endüstri Çağı” dahilinde bir katkı sunmayı hedefliyoruz. Yenilikçi kimliğimizi temsil eden bir vitrin olarak tasarladığımız Sanayi Müzesi’nde üretim süreçlerimizin aşamalarını internaktif bir yaklaşımla, ziyaretçilerimizi de bu süreçlerin içine katarak 21. Yüzyılda üretim teknolojilerinin geldiği yeri dokunmatik panolarla, sensörlerle ve hologramik görüntülerle anlatacağız” dedi.

Direnç Özdemir projelerle ilgili olarak imzaların atıldığını da sözlerine ekledi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.