Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

‘İki BAE ajanı İstanbul’da yakalandı!’

0 849

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Reuters’a konuşan üst düzey Türk yetkililer: Türkiye BAE’nin iki ajanını Pazartesi günü İstanbul’da yakaladı. Kaşıkçı cinayetiyle olası ilgileri soruşturuluyor.

Uluslararası haber ajansı Reuters, üst düzey Türk yetkililere dayandırdığı haberini ‘son dakika’ koduyla dünyaya geçti. Habere göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) iki istihbarat elemanı Pazartesi günü İstanbul’da yakalandı.

- Reklam -

Ajanlar, Türkiye’deki Araplar hakkında bilgi topladıklarını itiraf ettiler. Türkiye, BAE’nin istihbarat elemanlarının Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili olası ilişkilerini soruşturuyor. MİT ve polisin ortak operasyonuyla yakalanan ajansların kimlikleri saklı tututuluyor. Yakalanan ikilinin Filistin asıllı olduğu da bir başka detay.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girmiş ve bir daha da dışarı çıkamamıştı. Günlerce vahşi cinayeti inkar eden Riyad yönetimi, sonunda Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü kabul etmişti. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın çevresindeki özel ekibin cinayet için İstanbul’a geldiği ortaya çıkmıştı.

Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesi, aylarca dünya gündeminin tepesinde kalmıştı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.