Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

İhanetin merkezlerinden biri Yalova Üniversitesi’ydi

0 26

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin sadece siyasi olarak değil eğitim bakımından da çok büyük bir ihanetle karşılaştığını ancak eğitim sisteminin FETÖ’den temizlendiğini ifade ederek “Bu süreçte FETÖ’nün kirinden, pasından da arınmış oldunuz” dedi. 

Yalova Üniversitesi 2021- 2022 Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katılan Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, burada açılış dersinde konuştu. Türkiye’de üniversite sayısının 76’dan 207’ye çıktığını kaydeden Kurtulmuş, “Türkiye’de bugün öğrencilerimizin önünde üniversiteye erişim bakımından büyük bir engel kalmamıştır. Her ilimizde bir üniversitenin varlığı her üniversitenin o şehre bir değer kattığını hepimiz biliyoruz. Şu anda Türkiye’de yaklaşık 8 buçuk milyon üniversite öğrencisi olan tabiri caizse bir büyük üniversite öğrencisi ordusuna sahip olan bir ülkeyiz” dedi. 

Çok sayıda üniversite açılmasının eğitim kalitesini azaltmadığını savunan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Üniversite sayısının artması üniversite eğitiminin kalitesini düşüren bir husus değildir. Bugün ABD’de 5 binin üzerinde üniversite vardır. Bu 5 bine yakın üniversitenin içinde Harvard gibi MIT gibi çok değerli üniversiteler, ilk 500 içinde yer alan üniversiteler olduğu gibi sıradan hatta sıradan olmanın da altında seviyelerde üniversiteler vardır. Üniversitelerin sayısal olarak artması eş zamanlı olarak üniversiteler arası rekabeti arttıran bir fonksiyon haline getirilirse üniversitelerin sayısının çoğalması bilimin kalitesini de yükseltir” 

“ÇOK SAYIDA FETÖ’CÜNÜN BELEŞTEN BU BASAMAKLARDAN YÜKSELDİĞİNİ DÜN GİBİ HATIRLIYORUZ”

Numan Kurtulmuş, üniversitelerdeki FETÖ yapılanmasına ilişkin de “Türkiye sadece siyasi olarak değil eğitim bakımından da çok büyük bir ihanetle karşılaştı” yorumunu yaptı. Bu ihanetin merkezlerinden bir tanesinin Yalova Üniversitesi olduğuna değinen Kurtulmuş, “Üzülerek ifade ediyorum. Maalesef FETÖ denilen eşkiya çetesi sadece Türkiye’nin kurum ve kuruluşlarına sızmakla kalmamış neredeyse Türkiye’nin eğitim kurumlarını Türkiye’nin üniversitelerini de kendi adamları için kolay kariyer basamakları olarak kullanmıştır. Çok sayıda dosya biliyorum. O dosyaların içerisinde bir damla alınteri olmadan onun bunun desteğiyle doktor yapılan arkasından kadro ihdas edilerek doçentlik ve profesörlük kadrolarına yükseltilen çok sayıda FETÖ’cünün beleşten bu basamaklardan yükseldiğini dün gibi hatırlıyoruz. Bunu yaparken de sizin gibi değerli öğretim üyelerinin içerisine de kendilerine rakip olmaması için nice engeller çıkarttıklarını da biliyoruz. Nice iftiralarla nice kumpaslarla birçok öğretim üyesini diskalifiye ettiklerini de biliyoruz. Ayrıca öğrenciler üzerinde kurdukları hakimiyetlerle de üniversiteleri tabiri caizse sadece kendi amaçlarına hizmet eden – bilim milim falan bunlar hikaye- birer ihanet yuvalarına dönüştürmek için ne gayretler verdiğini Yalova Üniversitesi’nde öğretim üyeleri de biliyor” dedi. 

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu eğitim sistemi için önemli bir zaman, vakit ve enerji israfıydı. Allah’a çok şükür 15 Temmuz’dan sonra çok ciddi bir şekilde mücadele verilmiş olması bunların üniversite eğitimleri başta olmak üzere devletin kamunun içinden bir şekilde temizlenmesi vakit almıştır, enerji israfına neden olmuştur ama çok şükür başarılı olmuştur. İşte başarılı örneklerinden bir tanesi de burasıdır, Yalova Üniversitesidir. Bu süreçte FETÖ’nün kirinden, pasından da arınmış oldunuz”

“GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İDEALİNDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ” 

Kurtulmuş, geçmişte Türkiye’nin kendi arabasını yapmasının bile engellendiğini hatırlatarak “Türkiye kendi arabasını şimdi yapabilir duruma geldi. 30 yılımızı 40 yılımızı kaybettirdiler. Çünkü elin gavurunun 3 paralık arabasını alacaktık da onun için. Bugün bile Türkiye’nin attığı bu adımların her birisinin engellenmesi için birilerinin içeriden nasıl çelme taktığını dışarıdan zaten birilerinin nasıl mani olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha güçlü bir şekilde dayanışma ruhu içerisinde hareket edeceğiz ve yeniden güçlü bir Türkiye idealinden asla vazgeçmeyeceğiz. Nerede olursak olalım ne iş yaparsak yapalım bu ideal etrafında yürüyeceğiz. Siyasi kanaatlerimiz farklı olabilir, dünya görüşlerimiz farklı olabilir ama Türkiye’nin büyük ve güçlü Türkiye olma hedefindeki müşterekliğimiz mutlaka sağlanmalı ve bu istikamette yürümek zorundayız” diye konuştu. 

Akademik yıl açılışında konuşan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci de bir buçuk yılın ardından yüzyüze eğitime başlamanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Cebeci, “okul arkadaşım” olarak tanıttığı Numan Kurtulmuş’a Yalova Valisi Muammer Erol ile birlikte günün anısına hediye verdi. 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.