Hersek’te yeni türler artıyor

0
64

Altınova Hersek Lagünü’nde son yapılan kuş gözlem ve sayım çalışmaları sonunda Lagün ve çevresindeki toplam kuş türü sayısının 201’e ulaştığı tespit edildi.

Altınova’da bulunan Hersek Lagünü’nde, kuş türü sayısı her geçen gün artıyor. 2017 yılı başında 191 olan kuş türü Ağustos ayı içerisinde yapılan son sayımda 201’e ulaştı. Altınova Belediyesi adına Hersek Lagünü’nde kuş gözlem ve sayım çalışmaları yapan Araştırmacı Fatih Bülbül, Hersek Lagünü’ndeki son hareketliliklerle ilgili bilgi verdi.

Bülbül, “Tür artışı yanında, önceki yaz mevsimlerinde sayıca az görülen yeşilbaş ördek ve çeltikçi gibi su kuşları popülasyonunun da katlanarak arttığı tespit edilmiştir. Eski kayıtlarda nadir olarak bulunan aynaklar familyasından çeltikçi kuşu, bu yaz aylarında 13 bireyle, genellikle iç göllerde görülebilen sayılara ulaşmıştır. Geçmiş yaz aylarında ender görülen yeşilbaş ördek son iki yılda alanda üreyerek bu yılın ağustos ayında 138 birey olarak kayıtlara geçmiştir. Bu da Lagünün ne denli değerli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir” dedi. Kış ve bahar dönemlerinde sayıca binlere varan flamingo popilasyonu ile tanınan Hersek lagünü ağustos ayının başında 47 bireyi misafir ederek, yaz aylarında da bir ilke imza atmıştır” dedi.

Hersek Lagünü ve çevresinde ciddi projeleri hayata geçireceklerini dile getiren Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Burada bulunan kuşların rahatlıkla izlenmesine yönelik gözlem kuleleri yapıyoruz. İlk gözlem kulesi bul sonuna kadar hizmete girecek. Ayrıca aynı yerde Ziyaretçi Tanıtım Ve Eğitim Merkezi kuracağız. Hersek Lagünü’ne kuracağımız kamera sistemi ile kuşlar internet üzerinden 7/24 izlenebilecek” diye konuştu.

Paylaş
Önceki İçerikKirazlı’ya sosyal tesis
Sonraki İçerikBayram öncesi gıda denetimleri arttı
Nedim Guler
1980 yılında Yalova'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Ankara'da çeşitli reklam ajanslarında, TRT ve TV8'de stajyerlik yaptı. Anadolu Ajansı'nda Yalova muhabirliği ve il temsilciliği görevini yürüttü. Bir süre Doğan Haber Ajansı'nda muhabir olarak çalıştı. Yalova Hayat Gazetesi'nin günlük yayın hayatına atılmasıyla birlikte yaklaşık 7 sene genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 2006 yılında Ajans Yalova adlı internet haber portalını kurdu.