Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Gürel’den önemli açıklamalar

0 101

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, göreve geldikten sonraki ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Gürel, görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın durumuna ilişkin “Biz hukuğa bakarız. Soruşturma bir an önce bitmeli” değerlendirmesini yaptı. Gürel, tartışma yaratan Millet Bahçesi projesinin de yasal ve teknik olarak yapılamayacağını savundu.

Kudu Dinana Kafe&Restaurant’ta düzenlenen basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürel, gazetecilerin de sorularını yanıtlandırdı. Mart ayı başında göreve gelmesinden sonra iki konuyu önlerinde bulduklarını ifade eden Gürel, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevden uzaklaştırılması ve pandemi süreci gündemiyle karşı karşıya kaldıklarını hatırlattı.

Önemli olan hukuğun vereceği karar

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevden uzaklaştırılmasıyla ilgili sorulara yanıt veren Gürel, soruşturmanın bir an önce tamamlanması gerektiğine işaret etti. “Belediye başkanımız soruşturmanın selahiyeti açısından görevden uzaklaştırıldı. Bu adam suçludur diyerek görevden uzaklaştırılmadı” diyen Gürel, önemli olanın kamuoyunda ortaya atılan iddiaların değil hukuğun vereceği karar olduğunu kaydetti. Gürel, şöyle devam etti:

“Kamuoyunda bir şeyler duyuyoruz ama hukuken bir şey var mı? Yanlış yapan yanlış yapmıştır. Hukuk sürecini bitirin. Bu soruşturma 5 yıl mı 10 yıl mı sürecek? Hukuğa güvenmek zorundayız. Bizim duyduğumuz, bildiğimiz bir şey yok. Herhangi birisinin şu var demesinin bir önemi yok ki! Delil toplansın da delil 20 yıl toplanmaz. En kısa zamanda bu soruşturma tarafsız şekilde sonuçlansın istiyoruz. Bizim sıkıntımız şu. Cumhurbaşkanı ‘belediye Başkanı’ diye tanıttı Mustafa Tutuk’u. Beni o işkillendiriyor. Ondan dolayı tarafsız bir şekilde diyorum. Herhangi bir yargı mensubunu zan altında bırakmak istemiyorum.  Ben CHP’nin il başkanı olarak hukuğa, bağımsız yargıya inanırım. Soruşturma layığıyla yapılsın. Suçlu olan biri mi çıktı. Herkes cezasını çeksin. Suçsuz mu hemen belediye başkanı göreve iade edilsin. CHP, namusa, dürüstlüğe çok daha önem veren bir partidir. Birisi herhangi bir konuda yanlış yaptığında CHP bunu gizlemez”

Müfettişler de mi beceriksiz

Ak Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar’ın Vefa Salman’a ‘beceriksiz’ yorumunu yapmasıyla ilgili soruya da Mehmet Gürel, “Belediyeler teftiş edilen kuruluşlar. Mülkiye müfettişi her yıl kontrol ediyor. Ak Parti İl Başkanı ‘beceriksiz’ demiş. Ona bakarsan cumhurbaşkanı kandırılmış bu ülkede. Kimler kimler görmemiş. Yıllarca müfettişler gelmiş bir şey bulamamış. Devletin müfettişi de mi beceriksiz. He beceriksizse belediye başkanımız da en az onlar kadar beceriksizmiş. Ki o yine tespit etmiş sonunda” değerlendirmesini yaptı. 

Yalova Belediyesi’ndeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili “Geçmiş dönemlerde de çıkmış. Ama dava acaba bütünleşik olarak mı sürdürülüyor, onu da sormak lazım. Zaten belediye başkanı öğrenip şikayet ediyor. O konuda bir gariplik var. Konu yargıyla sonuçlanır. Vatandaş yorum yapabilir ama samimiyetle söylüyorum içimde hiçbir şüphe yok” yorumunda bulunan CHP İl Başkanı Gürel, Salman’ın göreve geri döneceğine inandığını ifade etti. 

Millet bahçesine ilişkin emsal kararlar var

Bir soru üzerine kamuoyunda tartışma yaratan Millet Bahçesi konusuna da değinen Başkan Gürel, yasal ve teknik sıkıntıların olduğuna dikkat çekti. Gürel, şunları kaydetti:

Mülkiyetle alakalı 1989 yılında açılan ilk dava var. Danıştay da ‘bakanlıkların oluruyla tahsis yapılamaz’ diye karar almış. Emsal niteliğinde bir karar almış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım Bakanlığı’ndan tahsisini istiyor. Bunun benzeri kararların hepsi Danıştay tarafından iptal edilmiş. 50 binlikte burası tarım alanı. Zaten yer birinci sınıf tarım toprağı. Gizliden değiştirmişlerdir, bilemem. Planlama hukuğu anlamında hiç bir ayağı yok. Üçüncüsü daha önce tapudaki kaydı zeytinlik. Şimdi baktım yeni değişmiş, tarımsal arge alanı olmuş. Toprak koruma kurulu kararı var mı? O da yok! Yıllardır şunu da görüyoruz. Çocuk parkı yapacağız diyorlar ama içine de ufak bir bekçi kulübesi koyalım diyorlar. Sonra bunu büyütmek lazım diyorlar. Yıllar içinde bir bakıyorsunuz çocuk bahçesi olan şey alışveriş merkezi olmuş. Bir de bu endişe var. Yani böyle yavaş yavaş hiç yapılaşmaması gereken durum başka bir hikayeye geliyor”

CHP’li belediye yapsa aynı şeyi söylerdim

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın seçim vaatleri arasında da aynı yere şehir parkı yapılmasına ilişkin bir soruyu da yanıtlandıran Gürel, “CHP’li Yalova Belediyesi olsa aynı şeyi söylerdim. O vizyoner bir vaat koymuş. Bu sorunlar çıkınca o da dururdu. Kanun var, hukuk var. Orada onun olmasını ümit etmiş. Teknik altyapısı uygun mu, değil. Yasa olarak bir zemini yok, imar planlama anlamında bir zemini yok. Toprak koruma kanunuyla ilgili zemini yok. Sadece yaptım. Ayakları boş. Burada bu sorunlar olmasa dev gibi park yapılsın. Ama park olması şartıyla” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.