Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Gürel’den Bağatar’a yeni salvo

0 24

“KONUT, OTEL VE AVM YAPILMASININ ÖNÜNÜ RESMİ OLARAK AÇILDI”

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, “Madem bu alana sadece belediye ve valilik binalarını taşıyacaksınız, o zaman Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişikliklerde bu alanı ‘Resmi Kurum Alanı’ yapmak yerine neden konut, ticari alan, AVM, hastane, otel de yapılabilecek ‘Kentsel Yerleşik Alan’ yapıyorsunuz? Sizce de garip değil mi? Buyurun yine cenaze namazına” dedi.
1/50 binlik Yalova İli Çevre Düzeni Planı’ndaki değişikliklerle ilgili geçtiğimiz günlerde “Sizi Kurnazlar Sizi…(1)” başlıklı yazılı açıklamada bulunan Gürel, bu kez “İmar Kurnazlığı 2” başlığıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.
Gürel, açıklamasında geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Yalova ziyareti ile iktidar cephesinin ani bir kararla belediye ve valilik binalarının yapılacağı yerin Yalova Şehir Stadının yanındaki amatör sahalar ve Kapalı Yüzme Havuzunun batısında kalan alan olarak açıkladığını kaydetti.
“Bu alana bu binaların hangi ölçek ve mimaride yapılacağına ve özellikle Şehit Ömer Faydalı Bulvarı’nda oluşacak araç ve yaya ulaşım çözümlerinin nasıl yapılacağına önümüzdeki süreçte bakacağız, bu ayrı bir konu” diyen Gürel, esas sorunu arboretum arazisinde yapılan plan değişikliğinin bu alana da yapılması olarak niteledi.

“RESMİ HAKKI TANINMIŞ OLDU”

Gürel, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Madem bu alana sadece belediye ve valilik binalarını taşıyacaksınız, o zaman 1/50.000’lik Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişikliklerde bu alanı ‘Resmi Kurum Alanı’ yapmak yerine neden ‘konut, ticari alan, AVM, hastane, otel de yapılabilecek Kentsel Yerleşik Alan’ yapıyorsunuz? Sizce de garip değil mi? Buyurun yine cenaze namazına. Yani artık Yalova Belediyesi ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne ait yaklaşık 27 bin metrekare büyüklüğündeki bu alanda, daha sonra alt ölçekli planlarda konut da, ticari yapı da, AVM’de, otel de yapılabilme resmi hakkı tanınmış oldu. Plan değişikliklerinin açıklandığı raporda bu alandaki değişikliği kılıfına uydurmak için de aynı madde başlığı altında Yalova Lisesi’nin de içinde olduğu alanı adres gösteriyorlar. Diyorlar ki bu kurnazlığı da kitabına uydurmak için, ‘biz bu sosyal alanı buradan kaldırdık ama Yalova Lisesi’nin de içinde olduğu imar adasını da Kentsel Yerleşik Alandan, Kentsel ve Bölgesel Sosyal Altyapı Alanı’na çevirdik. Yani yönetmelikler gereği dengeleme yaptık.”

GÜREL’DEN 6 SORU

Gürel, açıklamasının devamında iktidar cephesine şu soruları yöneltti:
“1-Kim buranın imarının değişikliğini talep etti? Ne amaçla talep etti?
2-Belediye ve valilik binalarının buraya yapılabilmesi için bu değişiklik talep edildiyse, üst ölçekli planda neden bu alanı; Resmi Kurum Alanı yapmak yerine içinde konut, otel, avm, ofis, dükkan de yapılabilen Kentsel Yerleşik Alan yaptınız?
3-Yalova Belediyesi Başkan Vekili ve meclis üyeleri bu değişiklik hakkında ne diyor, itiraz edecekler mi?
4-Yalova AKP milletvekilleri bu konuyu biliyorlar mı? Bilmemeleri mümkün mü? Biliyorlarsa buna nasıl izin verdiler?
5-Yalova AKP İl Başkanı bu konuyu biliyor mu? Yalova’nın göbeğindeki bu yanlışa ne diyor? Bu konu hakkında cevap verecek mi? Yoksa cevap olarak bu konuyla hiç alakası olmayan “Hodri meydan, Gel Yalova Belediyesi’ndeki dava konularını mı tartışalım” diyecek? Yoksa daha da alakasız olarak, her cevap veremedikleri konuda olduğu gibi “bayrağımızı indiremezsiniz, ezanımızı susturamazsınız” diye mi cevap verecek?
6- Burayı meşru hale getirmek için Yalova Lisesi’nin de olduğu imar adasını kullanmak uyanıklığı Yalova Halkı’nı aptal yerine koymaya çalışmak değil midir?”

“BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Yasal yollarla Yalova halkının hakkını arayacaklarını sözlerine ekleyen Gürel, “Tabi biz Yalova Cumhuriyet Halk Partisi Örgütü olarak “Karma OSB konusunda” ve “Arboretum alanında verilen yanlış plan kararı” konusunda olduğu gibi bu işin de peşini bırakmayacağız. Yalova’ya zararı olabilecek, kamusal yarar dışında Yalova Halkı’nda şüphe uyandırabilecek, daha sonra sorun olabilecek, kötü yönde kullanılabilecek her kararın karşısında olacağız. Yasal yollarla Yalova’nın hakkını her zaman arayacağız” ifadesini kullandı.
Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.