Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

Ev sahipliği yapıyor!

0 145

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Yalova Dünya’nın en zengin Türkiye’nin tek Geofit Bahçesi’ne ev sahipliği yapıyor. Geofitler için Nuh’un gemisi olma özelliğini taşıyan tesiste yok olmaya yüz tutan 450’si endemik olan toplam 950 adet Geofit koruma altında tutuluyor.

Yalova’da bulunan ve Atatürk’ün verdiği talimatla ülkenin ilk Araştırma Enstitüsü olarak kurulan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü arazisi içerisinde yer alan Dünya’nın en zengin Türkiye’nin tek Geofit Bahçesi yok olmaya yüz tutan bir çok soğanlı ve endemik bitkiye ev sahipliği yapıyor. 2014 yılında açılışı yapılan tesiste 450’si endemik olan toplam 950 adet Geofit koruma altında tutuluyor. Dev bahçe bu yönüyle adeta bitkiler için bir Nuh’un Gemisi olma özelliğine de sahip. Bahçe içerisindeki tükenmeye yüz tutan çeşitlerin çoğaltılması ve doğaya ekimi gibi çalışmalar da enstitü tarafından sürdürülüyor.

- Reklam -

Ziyaretçilere bilgilendirmeler da yapılıyor

Geofit Bahçesi sadece Türkiye’den değil yurt dışından da birçok araştırmacı ve uzmanı kendisine çekiyor. Burada enstitü uzmanları tarafından ziyaretçilere bilgilendirmeler da yapılıyor. Özel iklimlendirmesinden gece ve gündüz ışıklandırmasına kadar tüm detayları titizlikle düşünülen Geofit Bahçesi birçok endemik ve soğanlı bitkilerin diğer kuşaklara ulaşmasına imkan tanıyor. 2 bin 150 metre karesi yetiştirme ve araştırma alanı, 480 metre karesi sergi alanı olmak üzere toplamda 2 bin 630 metre karelik kapalı alan üzerinde yer alan bahçe 4 milyon 014 bin TL’ye mal edildi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.