DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Eski bakan Yalova’da vefat etti

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
reklam

 width=Yalova’da 91 yaşında vefat eden eski Çalışma Bakanı Ahmet Tevfik Paksu, Kahramanmaraş’ta toprağa verildi

Yalova’da kaldığı evinde aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Ahmet Tevfik Paksu, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Paksu’nun cenazesi için, memleketi Kahramanmaraş Ulu Cami’de tören düzenlendi. Törene protokolün yanı sıra, yakınları ve sevenleri katıldı. Ulu Cami’de öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Paksu’nun cenazesi Şeyh Adil Mezarlığı’na defnedildi.

Kahramanmaraş’tan Türkiye Cumhuriyeti hükümetine giren ilk bakan olan Paksu, aynı zamanda şiire ve şairliğe bağlılığıyla da biliniyordu. Paksu’nun 2’si kız, 2’si erkek olmak üzere 4 çocuğu bulunuyor.

 width=Ahmet Tevfik Paksu kimdir?

Ahmet Tevfik Paksu 1926 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Türk siyasetçi. İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nu bitirdi. 5 Haziran 1966 tarihinde yapılan Cumhuriyet Senatosu seçimlerinde Kahramanmaraş’tan Cumhuriyet Senatörü seçildi. Milli Nizam ve Milli Selamet partisinin kuruluşlarında Prof. Dr. Necmettin Erbakan’la beraber kurucu üye olarak yer aldı. 31.03.1975 – 11.11.1976 yıllarında Milli Selamet Partisinden Kahramanmaraş Milletvekili olarak seçildi. Kahramanmaraş’tan Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerine giren ilk Bakan olarak Çalışma Bakanı oldu.1983 yılında Türkiye’de İslami Bankacılığın kurucusu olarak Faisal Finans Kurumunun kurucusu ve Murahhas Azası olarak görev yaptı. Aynı zamanda şair ve yazar olan Ahmet Tevfik Paksu, şiirlerini ”Şiirlerim” adlı kitabında topladı. Evli ve 4 çocuk babasıdır.28 Ağustos 2017 ‘ de Hakk’a yürümüştür. Kaynak: AHMET TEVFİK PAKSU KİMDİR?

reklam