Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Eğitimde yapılacaklar listesi kabarık

0 19

Eğitim Bir-Sen Yalova Şube Başkanı Ahmet Kotcioğlu, yüz yüze eğitime geçilmeden önce eğitim sisteminde belirsizlerin sonlandırılmasını, öğretmen açığının kapatılmasını ve okullarda gerekli hazırlıkların yapılmasını talep etti.

İlk ve orta dereceli okullar 22 Ocak Cuma gününden itibaren yarı yıl tatiline girdi. İkinci ara tatil de yarıyıl tatiline eklendiğinden eğitimde ikinci dönem 15 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat’tan itibaren yüz yüze eğitime yeniden başlanacağı açıkladı ancak neredeyse bir yıldır pandemi koşullarının gölgesinde belirsizlikler ve ani kararlarla sürdürülmeye çalışılan eğitim sisteminin yüz yüze eğitime hazır olup olmadığı tartışmalı hale geldi.

“BELİRSİZLİKLER SON BULSUN”

Eğitim Bir-Sen Yalova Şube başkanı, Ahmet Kotcioğlu yüz yüze eğitime geçilmeden önceki yarı yıl tatilinde alınması gereken tedbirleri ve atılması gereken adımları sıraladı. İlk olarak eğitimdeki belirsizliğin ortadan kaldırılmasını talep eden Kotcioğlu, salgın sürecinde eğitimle ilgili net ve açıklayıcı kararlar alınmasını istedi. 25 Ocak tarihi itibarıyla Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yüz yüze eğitime başlanacak olmasının yerinde bir karar olmakla birlikte okul yönetimlerine ve öğretmenlere yeterli hazırlık imkânı bırakılmadan alındığı dile getirek, ertelenen unvan değişikliği sınavlarının tarihinin belirlenmesi ve öğretmenlerin yer değişikliği taleplerinin mağduriyet oluşturmayacak şekilde karşılanması gerektiğini vurguladı.

ÖĞRETMEN AÇIĞINI HATIRLATTI

Kotcioğlu, özlük hakları bakımından eşitsizlik oluşturan sözleşmeli öğretmenlik sisteminden vazgeçilmesini, 60 bin öğretmen ataması yapılarak öğretmen açığının kapatılmasını ve Öğretmenlik Meslek Yasası’nın çıkarılmasını istedi. Kotcioğlu açıklamasının son bölümünde “Bakanlık, 15 Şubat tarihi itibarıyla eğitimin her kademesinde yüz yüze eğitimi başlatma iradesini ortaya koymuştur. Devam eden salgın sürecini gözeterek bunun gereklerini yerine getirecek adımları atmalıdır” yüz yüze eğitim için alt yapının hazırlanmasını talep etti.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.