Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

‘Ebru’lar sergisi açıldı!

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Kültür Bakanlığı Ebru Sanatçısı Suna Koçal eğitmenliğindeki 7’den 77’ye öğrencilerin yaptıkları ebrular, Yalova Kent Müzesi’nde sergilendi.

Serginin açılışına İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Adil Ürekli, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun ile Ebru Sanatçısı ve Eğitmeni Suna Koçal da katıldı. Kurdele kesilmeden önce kısa bir konuşma yapan Koçal, “Katılım sağlayanlara teşriflerinden dolayı çok teşekkür ederim.

- Reklam -

‘En büyüğümüz ise 76 yaşında’

Halk Eğitim Merkezi’ndeki ve kendi atölyemdeki öğrencilerim tarafından yapılan eserleri burada sergiliyoruz. Yaklaşık 15 öğrencinin yaptığı çalışmalar bulunuyor. Hem birinci senesi olan öğrencilerin hem de 4-5-6 senesinde olan öğrencilerin eserleri bulunuyor. 3 yaşında 2 tane öğrencimiz bile bulunuyor. En büyüğümüz ise 76 yaşında. En küçüğünden en büyüğüne ebru yapıyoruz. Her yaş grubundan öğrencilere hitap eden bir sanattır ebru” ifadelerine yer verdi.

‘Sergimiz hayırlı-uğurlu olsun’

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali de, “2019 Yılı Yaygın Kültürel Eğitim Planı’nda yer alarak Yalova’da ebru kursu açıldı. Açılmış olan ebru kursuna katılan kursiyerlerin çalışmalarının sergilendiği eserler bulunuyor. 2014 yılında UNESCO tarafından ebru sanatı, Suna Hanım sayesinde somut olmayan kültürel miraslar listesine alındı. Sergimiz hayırlı-uğurlu olsun” sözlerine yer verdi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.