Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Dünya Gümrük Günü, Yalova’da kutlandı

0 114

Dünya Gümrük Günü 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Burada konuşan Yalova Gümrük Müdürü Ali İhsan Bilgetürk gümrüklerin ülkeye gelen yabancılar için bir vitrin olduğunu dile getirdi.

Dünya Gümrük Günü Yalova’da da törenle kutlandı. Törene Yalova Gümrük Müdürü Ali İhsan Bilgetürk ve Yalova Gümrük Müdürlüğü personelleri ile bazı siyasi partiler katıldı.

Atatürk anıtına Yalova Gümrük Müdürü Ali İhsan Bilgetürk tarafından çelenk sunulması sonrasında saygı duruşunda bulunularak İstiklal marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Yalova Gümrük Müdürü Ali İhsan Bilgetürk, gümrüklerin öneminde ve ülke ekonomisinden taşıdığı öneme de değindi.

Bilgetürk yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi, “Ülkemizin de kurucu üyesi olduğu ve halen 182 üyesi bulunan Dünya Gümrük Örgütünün temelini oluşturan, Gümrük İşbirliği Sözleşmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalamış, 1952 yılında yürürlüğe girmiştir. O zaman ki adı Gümrük İşbirliği konseyi olan daha sonra ‘Dünya Gümrük Örgütü’ adının kullanılmasına karar vermiştir. Örgütün ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak günün üye ülkelerde ve Dünya Gümrük Örgütü merkezinde ‘Dünya Gümrük Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Gümrükler bütün devletlerin kamu idareleri arasında en önemlilerinden biridir. Günümüzde gümrüklerin amacı yasal ticareti kolaylaştırmak, ülkede teşebbüs ve rekabet gücünü artırabilmektir.

Ticaret Bakanlığı bünyesinde 18 Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünde idari olarak 150 Gümrük Müdürlüğü, Adli Konuk olarak 30 Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile 2949 km kara 8333 km deniz sınırında 35 gümrüklü hava alanında görev yapan bir teşkilatız.

Gümrükler bir ülkenin ekonomik ve siyasal sınırlarını belirler. Devletimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bir devlet ki gümrük işlerini vergilerini, ülkenin ve milletin ihtiyaçlarına göre düzenlemekten alıkonulmuştur. Böyle bir devlete bağımsız devlet denemez’ sözleri ile Gümrüklerin önemini aktarmıştır.

Gümrükçülük Türkiye’nin ekonomik güvenliği ile doğrudan alakalı bir Kamu Yönetimi grubudur. Çalışırken Sağlık Bakanlığından Tarım Orman Bakanlığına, İçişlerinden TSE’ye kadar 128 ayrı mevzuatı bilmek zorundayız. Günceli yakalamak, değişen mevzuatları takip etmek ve uygulamak zorundayız. Farklı kültürlerden farklı insanlarla buluşuruz. Gümrükler ülkemize gelen yabancılar için ülkemizin bir vitrinidir. Ama zor şartlarda görev yaparız. Kolay değildir Gümrükçünün işi.

Bu sene Dünya Gümrük Günü etkinlikleri kapsamında, Yalova’da bir okulumuz için Yalova Gümrük ve Ro-Ro Liman sahamıza bir gezi düzenledik. Türk Kızılay’ı ile işbirliği yaparak Kan Bağışı Kampanyası organize ettik. Çeşitli Kurumlarımıza ziyaretler yaparak mesleğimizi ve kurumumuzu tanıtmaya çalıştık.

Dünya Gümrük Günü kutlamasının da bu alanda yapılan çalışmaları destekleyeceğiniz, düşünerek, başta törene katılıp bizleri onore eden yalnız bırakmayan dostlarla teşekkür ederek, kıymetli meslektaşlarımın ve tüm Gümrük Camiasının ‘Dünya Gümrük Gününü’ tebrik eder saygılar sunarım” dedi.

Yalova Gümrük Müdürü Ali İhsan Bilgetürk daha sonra Yalova Valisini ziyaret etti.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.