Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Dünya Böbrek Gününde Hasta Ziyareti

0 15

Yalova İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray ve Yalova Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Recep Hacı, 11 Mart Dünya Böbrek Gününde böbrek hastalarını ziyaret etti.

Yalova Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi ve Başkent Diyaliz Merkezi’ni ziyaret eden, Yalova İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray, Hastalara geçmiş olsun temennisinde bulundu. Hastalarla tek tek görüşen Eray burada hastaların sorun ve taleplerini de dinleyerek, Diyaliz Merkezi doktorları ve sağlık personeline çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Öte yandan, Yalova İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray 11 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Kronik böbrek hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkân vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.” diyerek şu bilgiler aktarıldı.

Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır. Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır.

Kronik böbrek hastalığından korunmak için;
• Düzenli egzersiz yapın
• Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun
• Tuzu azaltın, yeterli sıvı alın
• Sigara içmeyin
• Ağrı kesici ilaçlardan kaçının
• Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün
• Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.