Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Doğalgaz faturanız düşük gelsin istiyorsanız bunlara dikkat!

0 35
Havalar iyice soğumaya başladı. Önümüzdeki hafta sonundan itibaren kış yüzünü tam anlamıyla gösterecek. Bu durumda ısınma maliyetleri de doğal olarak artıyor, yüksek faturalar can sıkıyor. Yüksek doğalgaz faturaları düşürmenin yolu ne diyorsanız işte yapacaklarınız.

ODA SICAKLIĞINI 1 DERECE DÜŞÜRÜN

Oda sıcaklığını 1 derece düşürmek yakıt tüketiminde ciddi tasarruf sağlar. Sıcaklığının çok yükseltilmesi, odadaki havanın kurumasına ve grip olma riskinin artmasına sebep olabilir. Sıcaklığı 23′ten 22′e indirmek yani 1 derece azaltmak yaklaşık yüzde 10 yakıt tasarrufu anlamına gelir.

TASARRUF BANTLARI ÇOK ÖNEMLİ

Çok ucuza bulabileceğiniz pencere bantları evinizin tüm camlarına yapıştırdığınızda yüzde 70’e kadar ısı tasarrufu yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde kapı altlarına da uygulanabilecek modelleri olan bu bantlara az bir yatırım yapıyorsunuz, size geri dönüşü büyük oluyor.

RADYATÖRLERİN (PETEKLER) ÖNÜ BOŞ DURMALI

Radyatörlerin etrafı boş olmalıdır. Böylece ısı hızla odaya dağılabilir. Kaplamalar, önünde duran mobilyalar veya uzun perdeler uygun değildir, ısıyı emerler ya da yayılmasını engellerler.

RADYATÖRLERİN HAVASINA DİKKAT EDİN

Kalorifer tesisatının en iyi biçimde çalışması için tesisatın havası düzenli olarak boşaltılmalıdır. Hava boşaltma nedenleri arasında çalıştırırken fokurdama sesleri veya düşük performans olabilir. Hava boşaltma anahtarıyla radyatördeki vanadan su damlayıncaya kadar hava boşaltabilir.

ODALAR ARASINDAKİ KAPILARI KAPATIN

Serin odalar daha sıcak odalardan gelen havayla ısıtılmamalıdır. Yoksa sadece ısı değil, havadaki nem de serin odaya girer. Böylece nem yükselir ve küfün oluşması kolaylaşır.

GECELERİ PERDE VE PANJURLARI KAPATIN

Güneş olduğu saatlerde güneşin içeri girmesi için perdeleri açmak doğru ancak geceleri perde (Peteklerin üzeri örtülmemeli) ve panjurları kapalı tutarak sıcak havanın dışarıya çıkmasını ve soğuk havanın içeri girmesini engelleyin.

OTURURKEN DE BATTANİYE KULLANIN

Evde diz battaniyesi, koltuk ya da yatak örtüsü olarak yünlü ya da kadife kumaşlar kullanarak daha sıcak bir ortam yaratabilirsiniz.

KALIN DEĞİL KAT KAT GİYİNİN

Kat kat giyinmeyi alışkanlık haline getirin. Tek bir kalın parça giymek yerine üst üste ince parçalar seçin. Her bir giysi katı arasında sıcak hava dolaşıp sizi sıcak tutar. Bir atlet ya da tişört üzerine bluz, onun üzerine fermuarlı bir hırka giydiğinizde tek bir kazak giydiğinizden daha fazla ısınırsınız.

YÜNLÜ KIYAFETLER SICAK TUTAR

Yün ya da yün karışımlı kıyafetler giymeye özen gösterin. Aldığınız kazakların, hırkaların, paltoların, pantolonların iç etiketlerine bakarak, yün içerenleri tercih edin. Yünlü kıyafetler genelde pahalı olur fakat uzun yıllar giyebileceğinizi düşünürseniz, iyi bir yatırım olabilir.

SICAK İÇECEKLERLE İÇİNİZİ ISITIN

Sıcak çay, bitki çayları, sıcak karışımlı içecekler hem içinizi ısıtır hem de kış hastalıklarından sizi korur…
Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.