Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Dere temizliği çökmeye neden oldu

0 121

Yalova Belediyesi ve DSİ tarafından yatağı temizlenmesi sırasında Samanlı Deresi’nin Fatih Caddesi ile postane arasındaki istinat duvarı çöktü. Olayda şans eseri can ve mal kaybı yaşanmadı.

Yalova Belediyesi ile DSİ 13. Şube Müdürlüğü tarafından Samanlı deresinin, Fatih Caddesi ile Ak Şemsettin Köprüsü arasında dere temizliği başlamıştı. Su seviyesinin yükselmesi nedeniyle sallama büyük K-kepçe olarak bilinen endüstriyel bom ile çalışmalar yapılırken Fatih Caddesi ile eski Atakent arasındaki yaya yolu çöktü. Çökme esnasında bahsedilen kısımda araç ve insan olmadığı için can ve mal kaybı olmadı.

Olası bir kazaya sebep olmaması için Yol yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Çökme ile ilgili inceleme başladı. Yaşanan olay üzerine DSİ Bölge Müdürü yarın Yalova ya gelerek inceleme başlatacak.

Yanlış zamanda mı yapıldı?

Öte yandan konuyla ilgili yetkililer dere temizliğinin yanlış dönemde yapıldığını söyledi. Eski Yalova Belediye Başkan Yardımcısı ve İnşaat Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Hüseyin Uygun, sosyal medyada yaptığı paylaşımda “Ahşap kazıklar var. Duvar dip tarafı fazla derinleştirmesi sonu meydana gelmiş. Biraz eskilere danışsalar. Bu iş böyle olmaz. Moda oldu burayı temizlemek, temizledikçe derinleştirdik ve sonuç bu. Bir an önce çelikten yapılan seyir teraslarında sökülmeli kayan bölgenin yanında kanalizasyon hattı var. Buraya kalıcı bir çözüm gerekiyor” yorumunda bulundu.

Konuyla ilgili Ajans Yalova’ya konuşan uzmanlar ise dere temizlik işleminin yağışların bol olduğu kış aylarında değil, yaz başında yapılması gerektiğini ifade ederek “Bu mevsimde dere tabanından alınan mil ilk yağışlarda yeniden dolar. Yani yapılan işlem çok fazla bir işe yaramaz. Yaz başlangıcında yapmak daha akıllıca olurdu. Ayrıca duvar kesimine çok yakın yapıldıysa bu çökmeye neden olmuş olabilir” dediler.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.