reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Dere taştı, ulaşım kapandı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Dere taştı, ulaşım kapandı
reklam

Yalova’da gece saatlerinde etkili olan sağanak yağış, özellikle Çınarcık’ta hasara neden oldu. Özellikle Koru’da seralar ve evleri su bastı, beldeye ulaşım kapandı.

 width=Yalova’da sabahın erken saatlerinde başlayan yağış Çınarcık’a bağlı Koru Beldesi’nde önemli hasara neden oldu. Yatağında ıslah çalışmaları süren dere aniden bastıran yağış sonrası taştı. Önemli bölümü kesme çiçek olmak üzere birçok sera ile bazı binaların alt katları su altında kaldı. Yaklaşık 100 seranın ve 30’u aşkın evin sular altında kaldığı ifade edildi. Bazı evlerin giriş katından çıkamayan vatandaşlar, itfaiye ve AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı.

 width=Taşkın nedeniyle Koru-Çınarcık yolu ulaşıma kapandı. Ulaşım alternatif yoldan sağlanmaya başladı.

Vali Yılmaz: Gerekli incelemeyi başlattık

Bölgeye gelen Vali Tuğba Yılmaz, AFAD yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yılmaz, olayın henüz çok sıcak olduğunu belirterek, “Gerekli incelemeleri başlattık. Taşkının yağmurdan mı derenin yanlış ıslahından mı olduğunu tespit edeceğiz, gereken neyse yapacağız. Bu bölgeye iki yılda düşen yağış miktarı bir günde düştü. Bu durumda dere yatağı kapasitesinin üstüne çıkarak taştı. Ekipler en kısa sürede tıkanan dere yatağını açarak sel sularının beldeden gitmesini sağlayacak” diye konuştu.

 width=Yalova İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan, Yalova’ya bir yılda yağışın yüzde 12’sinin Ortaburun- Termal arasındaki dağlık bölgeye düşmüş oldu. Bir anda yağan sağanak yağış Koru havzasında taşkına neden oldu” dedi.

 width=Diğer yandan evleri su baskını sonrası kullanılmaz hale gelen vatandaşlar da şaşkınlıklarını gizleyemedi. Vatandaşlar, “Biz hayatımız boyunca böyle bir şey görmedik. Enteresan bir gün yaşıyoruz” diye konuştular

reklam